Auto&Tech
Pas mbrojtjes së bisedave private, një tjetër lajm i mirë për përdoruesit e Whatsapp
Demokracia
08:14 | 23 Maj 2023

Share:

Një lajm interesant për përdoruesit e Whatsapp. Aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë prezanton mundësinë për të redaktuar mesazhet pas dërgimit.

Lajmi është zyrtar dhe është konfirmuar nga Mark Zuckerberg, në një postim të publikuar në faqen e tij në Facebook.

“Tani mund të redaktoni mesazhet tuaja WhatsApp deri në 15 minuta pasi të jenë dërguar!” shkruan presidenti i Meta-s.

Funksioni i këtij opsioni të ri është të korrigjojë çdo gabim shtypi. Kufiri i futur në funksionin e modifikimit është ai i kohës. Ndryshimet e vetme mund të bëhen brenda 15 minutave nga dërgimi i mesazhit. Sipas thashethemeve që qarkullonin ditët e fundit në faqet e specializuara, mesazhet e modifikuara nuk do të jenë të njëjta me të tjerat, por do të kenë një simbol për t’i dalluar nga ato normale dhe për të bërë të qartë se mesazhi është rregulluar gjatë dërgimit. Zuckerberg njoftoi lajmin të hënën, por për të modifikuar mesazhet, do të duhet të përditësoni aplikacionin, i cili ende nuk është i disponueshëm.

Duke pasur parasysh mundësinë e përdorimit të WhatsApp nga pajisje të ndryshme, sipas blogut të specializuar WeBetaInfo, duhet të jetë e mundur të modifikohet mesazhi vetëm nga pajisja nga e cila është dërguar. Në fakt, synimi i Metës është të mbrojë përmbajtjen origjinale të bisedës, pa lejuar asnjë ndryshim që të deformojë kuptimin e mesazheve të shkëmbyera nga dy përdorues.

Lajmi vjen në ditën kur Meta mori një gjobë rekord prej 1.2 miliardë eurosh nga autoriteti i privatësisë së BE-së për shkelje të ligjeve për mbrojtjen e të dhënave të qytetarëve të Kontinentit të Vjetër. Holding Menlo Park akuzohet se ka transferuar ilegalisht të dhënat e qytetarëve evropianë në Shtetet e Bashkuara, ku kompania zotëron serverët e saj.

Javën e kaluar Zuckerberg njoftoi një opsion të ri të ardhshëm të quajtur Chat Lock, i cili i bën bisedat private, të mbrojtura me fjalëkalim dhe të sigurta nga sytë kureshtarë.

Të ngjashme