COVID-19KosovaSot:1Të gjitha:272,044|Bota 620,135,556
Arte
Pas 50 vjetësh gjendet statuja e vjedhur romake
Demokracia
15:26 | 02 Shkurt 2022

Share:

Pothuajse gjysmë shekulli pasi u vodh një statujë romake e perëndisë Bacchus i është dorëzuar muzeut francez ku u ekspozua.

Bronzi i shekullit të parë i Bacchus, u mor nga hajdutët në dhjetor 1973, së bashku me 5000 monedha romake, shkruan BBC, transmeton Demokracia.com.

Detektivi i artit Arthur Brand gjurmoi statujën në muze kur një klienti iu ofrua nga një koleksionist austriak.

“Pesëdhjetë vjet pas një vjedhjeje, është e padëgjuar që diçka të kthehet, normalisht ajo është shkatërruar,” tha ai për BBC.

Statuja 40 cm e lartë (15,7 in) u gërmua në vendin e fshatit galo-romak të Vertillum në Francën lindore në 1894 dhe vite më vonë u shfaq në një ekspozitë në Paris të veprave më të mira të artit të Francës./Demokracia.com/

Të ngjashme