Lifestyle
Paralajmërimi i mjekëve për përdorimin e tiganeve të gërvishtur, ky është ndikimi i tyre në shëndet
Demokracia
15:32 | 16 Shtator 2023

Share:

Shumë njerëz kanë një tigan në shtëpi që ka parë ditë shumë më të mira, por ende e kanë të vështirë të ndahen me të.

Megjithatë, një mjeke ka paralajmëruar se ‘sentimentalizmi’ kur bëhet fjalë për pjatat në fakt mund të dëmtojë shëndetin tuaj – madje, siç thotë ajo, duke ju vënë në rrezik të kancerit.

Doktoresha Poonam Desai postoi një video në TikTok duke shpjeguar pse tiganët e gërvishtur jo ngjitës ose qeramikë duhet të hidhen menjëherë, raporton The Sun.

Ajo tha se nuk përdor tigane jo ngjitëse me prerje “sepse ato mund të futin miliona mikroplastikë në ushqimin tonë”, në një video që ka mbledhur që atëherë më shumë se gjysmë milioni shikime.

Mikroplastikat janë grimca të vogla plastike, më pak se pesë milimetra dhe shpesh të padukshme për syrin e lirë.

Ato mund të shkaktohen nga prishja e plastikës më të madhe, por gjenden edhe në veshje dhe sende shtëpiake.

Sipas Dr. Desai, ato janë “përçarës endokrine” dhe “mund të shkaktojnë çekuilibër hormonal, probleme të fertilitetit dhe madje të rrisin rrezikun e kancerit”.

Sistemi juaj endokrin është një rrjet gjëndrash dhe organesh të vendosura në të gjithë trupin tuaj dhe është përgjegjës për rregullimin e funksioneve të shumta të trupit përmes çlirimit të hormoneve.

Pasi gëlltiten, ato mund të qëndrojnë në trupin tuaj për një kohë të gjatë, ndonjëherë duke u ekskretuar në urinë në sasi më të vogla.

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë Jugore kanë lidhur më parë “kimikatet e vazhdueshme” që fshihen në tenxhere, tigan, lugë dhe sende të tjera shtëpiake me një kancer të zakonshëm të mëlçisë të njohur si karcinoma hepatocelulare jovirale.

Dr. Desai shtoi se ajo gjithashtu shmang përdorimin e “tavave qeramike që gërvishten sepse kanë një shtresë alumini që mund të depërtojë në ushqimin tonë”, kur ato gërvishten.

Tavat e qarta qeramike zakonisht konsiderohen si një alternativë më e sigurt për tiganët që nuk ngjiten pasi ato nuk përmbajnë PFAS ose ndonjë metal.

Tepsi me shtresë qeramike, nga ana tjetër, zakonisht janë prej alumini me një shtresë qeramike jo ngjitëse.

“Nëse tigani im është jongjitës ose qeramik dhe gjithashtu i gërvishtur apo i dëmtuar, zakonisht e hedh”, tha ajo.

Por, gjithashtu kemi një artikull të USA Today i vitit 2020 pretendon se ndërsa një pjesë e aluminit hyn në ushqim kur gatuhet në letër ose me enë gatimi prej alumini, “nuk është e vërtetë se ai shkakton ndonjë efekt shëndetësor tek të rriturit e shëndetshëm.”

Të ngjashme