Lajme
Një tjetër zhdukje zyrtare kineze: Çfarë ndodhi me ministrin e Mbrojtjes të Kinës?
Demokracia
11:43 | 19 Shtator 2023

Share:

Kanë kaluar tre javë që kur ai u pa për herë të fundit në publik, por ende nuk ka një konfirmim zyrtar të asaj që ndodhi me gjeneralin Li Shangfu, ministrin e mbrojtjes të Kinës. Lee është zyrtari më i fundit i rangut të lartë që u zhduk papritur nga opinioni publik si rezultat i spastrimeve të dukshme politike, raportoi Guardian.

Javën e kaluar, Reuters raportoi se Lee, së bashku me tetë zyrtarë të tjerë të lartë, ishin nën hetim për prokurim të korruptuar të pajisjeve ushtarake, ndërsa ai ishte kreu i departamentit të pajisjeve të Komisionit Qendror Ushtarak midis shtatorit 2017 dhe tetorit 2022. Konkluzione të ngjashme u arritën nga amerikanët shërbimet e inteligjencës.

Por Pekini nuk pranoi të komentojë vendndodhjen e Li. Në një konferencë shtypi të hënën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Mao Ning nuk pranoi t’i përgjigjej një pyetjeje në lidhje me Li, duke thënë se “nuk ishte çështje diplomacie”. Një numër takimesh të planifikuara midis Lee dhe zyrtarëve të huaj të mbrojtjes janë anuluar.

Zhdukja e Lee është veçanërisht e rëndësishme sepse ai u emërua vetëm në mars.

Ashtu si Qin Gang, ish-ministri i Jashtëm që u shkarkua në korrik, ai “ka rënë në telashe” më pak se një vit pasi Xi Jinping, udhëheqësi i Kinës, e vuri atë në krye.

Xi, i cili mori pushtetin në vitin 2012, e ka vënë antikorrupsionin në krye të axhendës së tij politike.

Megjithatë, ai ka qenë tani në pushtet për një kohë të gjatë sa që ka zëvendësuar praktikisht të gjithë njerëzit në nivelin më të lartë të partisë me aleatë dhe besnikë, tha Steve Cang, drejtor i Institutit SOAS China. Pra, kushdo që ai të zëvendësojë tani do të jetë i mbrojturi i Xi-t.

Disa analistë vënë në dyshim se si korrupsioni në nivelet më të larta të Ushtrisë Çlirimtare Popullore – krahu i armatosur i Partisë Komuniste Kineze (CCP) – mund të jetë i mundur pas më shumë se një dekade që kur Xi ka qenë president dhe komandant i përgjithshëm.

“Zhdukjet e nivelit të lartë janë të këqija për partinë, por nuk janë të papritura”, tha Olivia Cheung, një studiuese në Institutin e Teknologjisë në Kinë (SOAS). Partia “kërkon dhe çliron vazhdimisht veten nga elementë të papastër, edhe nëse është e dhimbshme për ta bërë këtë… Mendimi bazë është se dëmtimi afatshkurtër i imazhit të partisë dhe kohezionit të elitës është çmimi i paguar për ndërtimin e një partie të disiplinuar dhe efektive. në afat të gjatë”.

Në korrik, departamenti i pajisjeve të ushtrisë lëshoi ​​një njoftim të rrallë publik se po hetonte korrupsionin në lidhje me procesin e tenderit dhe formimin e klikave private që datojnë që nga viti 2017.

Muajin e kaluar, dy gjeneralë të lartë kinezë në krye të arsenalit bërthamor u zëvendësuan në atë që u interpretua si një përpjekje për të shkatërruar rrjetet e patronazhit në një divizion të rëndësishëm të PLA.

Uashingtoni ka sanksionuar Lee, si kreu i Departamentit të Pajisjeve Ushtarake, me akuzën e përfshirjes në blerjen e armëve nga eksportuesi më i madh rus i armëve.

Pekini kundërshton fuqimisht përdorimin e sanksioneve dhe ato të vendosura ndaj Lee u përmendën si arsyeja pse ai refuzoi një takim me homologun e tij amerikan Lloyd Austin në Singapor në qershor.

Dialogu ushtarak midis SHBA-së dhe Kinës ka qenë kryesisht i ngrirë që kur Nancy Pelosi, në atë kohë kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve, vizitoi Tajvanin në gusht të vitit të kaluar.

Disa analistë besojnë se sanksionimi i Lee mund të jetë një atu për Pekinin për të shantazhuar SHBA-në – thirrje për heqjen e sanksioneve nëse Uashingtoni dëshiron të rifillojë dialogun në nivelin e ministrave të mbrojtjes.

Kjo mund të shpjegojë pse Lee, ekspertiza e të cilit është në logjistikë dhe jo në luftime, u emërua në një pozicion të lartë ushtarak.

Zhdukja e papritur e Lee flet gjithashtu për procesin e paqartë – dhe ndoshta me të meta – të verifikimit të cilit i janë nënshtruar emërimet e larta nën sundimin e Xi. Ndërsa CCP është larguar nga udhëheqja kolektive e një dekade më parë drejt sundimit të centralizuar të Xi, vënia në pikëpyetje e vendimit të Xi është bërë gjithnjë e më e rrezikshme.

“Kur Xi Jinping merr një vendim për dikë, procesi i verifikimit duhet të jetë patriotik”, tha Cang.

Të gjithë sytë tani do të jenë te Forumi Xiangshan, një takim i zyrtarëve të mbrojtjes i planifikuar për muajin e ardhshëm. Ministri i Mbrojtjes i Kinës do të fliste normalisht në konferencë. Nëse Li mungon, Pekini mund të detyrohet të shpallë një ministër të ri të mbrojtjes më pak se dy muaj pasi ministri i ri i jashtëm të marrë detyrën. /Demokracia/

Të ngjashme