COVID-19KosovaSot:331Të gjitha:284,013|Bota 589,655,224
Kuriozitete
Një objekt i madh zbarkoi në fermën e deleve, erdhi nga Hapësira
Demokracia
23:09 | 05 Gusht 2022

Share:

Mick Miners ishte duke kullotur delet në një makinë me katër rrota javën e fundit kur ai u përplas me një objekt të mprehtë të zi që dukej më i madh se 2.7 metra i gjatë. I kujtoi atij një pemë të djegur ose disi si pajisje bujqësore.

“Me të vërtetë mjaft e frikshme”, deklaroi përmes telefonit 48 ​-vjeçari Miners, nga prona e tij prej rreth 5,000 hektarësh në një cep të largët të Australisë juglindore.

“Unë kam qenë mjaft i habitur” shtoi ai. “Nuk është një gjë që shihni çdo ditë në një fermë delesh”

Miners e fotografoi objektin dhe ia dërgoi imazhin një fermeri fqinj, Jock Wallace, i cili kishte gjetur një objekt po aq misterioz në fermën e tij disa ditë më parë.

Ishin grimca të zonës.

NASA përmendi në një njoftim për shtyp se SpaceX konfirmoi se “objekti” ishte ndoshta pjesa e mbetur e pjesës së trungut të hedhur nga një anije kozmike Dragon e përdorur gjatë kthimit të misionit Crew-1 nga Stacioni Worldwide House në Cloud të vitit të fundit.

Grimcat i referohen pajisjes në një zonë që nuk funksionon. Shumica e grimcave të zonës digjen teksa rihyjnë në mjedis, dhe pjesa më e madhe e asaj që mbetet zakonisht bie brenda oqeanit. Megjithatë, me hyrjen e anijeve kozmike shtesë në orbitë – që të kujtojnë këto nga firmat jopublike si SpaceX, të bazuara nga Elon Musk – ndikimet në tokë mund të ndodhin ekstra vazhdimisht. SpaceX nuk iu përgjigj një kërkese për vërejtje.

Jonathan McDowell, një astrofizik në Middle for Astrophysics në Kembrixh, përmendi se është e zakonshme që grimcat e zonës të zbulohen në tokë pas një rihyrjeje të pakontrolluar.

“Ishte paksa mahnitëse për mua që një pjesë e madhe e bagazhit i mbijetoi strategjisë së ngrohjes së rihyrjes”, përmendi Dr. McDowell, megjithatë ai shtoi se nuk kishte asnjë tregues se kishte diçka veçanërisht të rrezikshme në lidhje me “bagazhin”. Ai përmendi se brenda periudhës së re të biznesit për eksplorimin e zonës, ka qenë shumë më e qëndrueshme marrja e të dhënave teknike nga firmat jopublike për të vlerësuar rrezikun. Me të dhëna shtesë, “mund të kemi një vlerësim më të madh të: “A thjesht u bëmë fatkeq, apo duhet ta parashikojmë këtë nga të gjitha rihyrjet e trungut në rast se ato ndodhin mbi tokë?”

Seksioni i trungut, i cili përdoret për të mbajtur ngarkesën dhe përveç kësaj përbëhet nga grupet fotovoltaike dhe radiatorët e anijes kozmike, hiqet nga trupi i kapsulës menjëherë pasi të përfundojë djegia kur ajo del jashtë orbitës. “Zakonisht digjet brenda mjedisit mbi oqeanin e hapur, duke paraqitur rrezik minimal për sigurinë publike”, përmendi Administrata Federale e Aviacionit në një njoftim për shtyp.

Javën e fundit, pasi grimcat nga një raketë e madhe në gjuhën kineze rihynë në mjedisin e Tokës mbi Oqeanin Indian, administratori i NASA-s, Fatura Nelson, lëshoi ​​një qortim, duke thënë se Kina “nuk ndau të dhëna të veçanta të trajektores si raketa e saj e gjatë e marsit 5B ra përsëri në Tokë”. Ai shtoi se çdo vendndodhje ndërkombëtare duhet të “ndajë llojin e të dhënave përpara për të lejuar parashikime të besueshme të grimcave të mundshme që ndikojnë në rrezik, veçanërisht për makinat me ngarkesa të rënda, ashtu si Lengthy March 5B, të cilat mbartin një rrezik të madh të mungesës së sigurisë së jetës dhe pronës”

Mundësia që grimcat nga raketa mund të kenë goditur një hapësirë ​​të populluar i bëri njerëzit në mbarë botën të gjurmojnë trajektoren e saj për ditë të tëra. Ky ishte fluturimi i tretë i Lengthy March 5B, raketa më e madhe e Kinës, e cila bëri atë që njihet si “rihyrje e pakontrolluar” përsëri në Tokë.

Vitin e fundit, një mosfunksionim shkaktoi një skenë të raketës SpaceX për të përfunduar një rihyrje të pakontrolluar në mjedisin e Tokës afër Seattle, në atë që dukej si objekte të gjalla që ndriçonin qiellin e mbrëmjes. Artikujt e grimcave të raketave të djegura u ulën në pronën e një fermeri në shtetin Uashington. Grimcat kishin hyrë sërish në mjedis pas 22 ditësh në orbitë.

Hapësira bujqësore e Australisë ku Miners gjeti grimcat e zonës më 25 korrik, shtrihet rreth 160 kilometra në jug të kryeqytetit, Canberra.

Ron Lane, i cili zotëron një restorant në qytetin e Dalgety, përmendi se shumica e individëve brenda hapësirës – me përjashtim të dukshëm të tij – nuk ishin veçanërisht të frikësuar nga grimcat e zonës shtesë.

Miners, i cili lindi në fermën ku gjeti grimcat e paidentifikuara, përmendi se fqinji i tij, Wallace, i ishte referuar autoriteteve për të raportuar grimcat e kundërta që ai kishte zbuluar në pronën e tij personale më herët në korrik.

Kurioziteti publik u rrit, përmendi Miners, pasi Wallace foli për transmetuesin australian mbarëkombëtar, i cili më vonë raportoi mbi zbulimet e fermerëve dhe përmendi se ishin zbuluar tre pjesë grimcash (objektesh).

“Pastaj të gjithë e zbuluan dhe unë kam pasur rreth 300 telefonata”, tha Miners, i cili ka rreth 5,500 dele, 100 bagëti dhe 30 kuaj në fermën e tij në rrethin e Numbla Vale.

Pjesa e tij personale e grimcave është gati 3 metra e gjatë. Ndërsa një zyrtar nga Australian House Company iu referua të enjten për të thënë se specialistët e saj synonin të shkonin në pronën e tij javën e ardhshme për t’i “i hedhur një sy asaj”.

Miners përmendi se deri më tani i kishte pëlqyer të studionte të dhënat paraprake se si ishin ulur grimcat dhe se ishte i pavendosur se çfarë do të ndodhte më pas.

Të ngjashme