Sport
Ndryshimi i madh i rregullave nga UEFA për Euro 2024 është një lajm i keq për Mason Mount
Demokracia
11:36 | 21 Nëntor 2023

Share:

Mason Mount ka humbur vendin e tij në skuadrën e Anglisë për shkak të fillimit të dobët të sezonit 2023/24 te Manchester United.

Anglezi ende nuk ka kontribuar për ndonjë gol në Ligën Premier për Djajtë e Kuq dhe është hequr nga skuadra e Gareth Southgate.

Gjërat mund të shkojnë keq e më keq për Mount kur bëhet fjalë për përzgjedhjen e skuadrës së Anglisë për Euro 2024.

Edhe nëse ai përfundon duke përmirësuar formën e tij dhe duke përfunduar sezonin e tij debutues me Manchester United fuqishëm, ai mund të mbetet jashtë skuadrës së Tre Luanëve.

Kjo për shkak se UEFA do të zvogëlojë numrin e lejuar të skuadrës së një ekipi pjesëmarrës nga 26 në 23.

Një skuadër u lejua të kishte 26 lojtarë në skuadër në Euro 2020 për shkak të masave të Covid-19 që po zbatoheshin në atë kohë.

Me Gareth Southgate që ka një skuadër më të vogël për të zgjedhur prej tij, ai do të zgjedhë vetëm mesfushorët më të mirë dhe më në formë për Euro 2024.

Si rezultat, Mount duhet ta mbyllë sezonin 23/24 jashtëzakonisht mirë për Manchester United dhe të kontribuojë në shumë gola për të shpëtuar veten nga mospërfshirja në skuadër.

Të ngjashme