COVID-19KosovaSot:42Të gjitha:108,073|Bota 195,565,304
Prishtina 36 °C
Lajme
MSH ka një thirrje të rëndësishme për qytetarët e Kosovës
Demokracia
20:54 | 21 Korrik 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Kurti mbledh ministrat, nuk dihet se çfarë do t... Qeveria e Kosovës pritet që sot të mbajë mbledhje nga ora 13:00. Kjo është bërë e ditur për...

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë apel qytetarëve që të vaksinohen, në mënyrë që të parandalohet përhapja e variantit Delta të Covid-19.

MSH përmes një postimi në rrjetin social Facebook, thotë se vaksinimi është alternativa e vetme që të kalohet vala e re e variantit Delta, përcjell Demokracia.com.

“Vaksinat na ndihmojnë të zhvillojmë imunitet ndaj virusit, duke trajtuar trupat tanë që: Ta njohin virusin, të prodhojnë antitrupa që na mbrojnë nga virusi, Bëni pjesën tuaj në: Mbrojtjen e të dashurve tuaj dhe të gjithëve me të cilët kontaktoni.Ndihmën për vendin tonë në mënyrë që të hapen më tej aktivitetet ekonomike dhe sociale”, thuhet në postim.

🔍 Informohu rreth vaksinimit! Si na mbron vaksina? Përse duhet të vaksinohemi? #Vaksinimi është alternativa e vetme që ta kalojmë valën e re nga varianti Delta.

Posted by Ministria e Shëndetësisë on Wednesday, July 21, 2021

Delta është emri për B.1.617.2., një mutacion SARS-CoV-2 që fillimisht u shfaq në Indi.

Delta besohet të jetë varianti më i transmetueshëm deri më tani./Demokracia.com/

Të gjitha