Sport
Mourinho e emëron superyllin e Real Madridit si lojtarin e ri më të mirë në botë
Demokracia
17:52 | 17 Qershor 2024

Share:

Ish-trajneri i Chelseat dhe Manchester United, Jose Mourinho, ka emëruar mesfushorin e Real Madridit, Jude Bellingham, si lojtarin më të mirë të ri në botë.

Në moshën vetëm 20-vjeçare, anglezi e ka vendosur veten si një komponent kyç i organizimit të Carlo Ancelottit në Santiago Bernabeu. Ai vendosi të bashkohet me gjigantët spanjollë nga Borussia Dortmund në verën e vitit 2023 për një shumë prej 103 milionë eurosh.

Në sezonin e tij të parë në Madrid, Bellingham bëri 42 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar 23 gola dhe 13 asistime. Duke folur për të riun, Mourinho tha: “Për mua, Jude Bellingham është lojtari më i mirë i ri në botë. Duke parë të ardhmen dhe thjesht duke imagjinuar se çfarë mund të bëhet në pak vite”

Në sezonin e tij të parë me Real Madridin, Bellingham arriti të fitojë trofetë si Liga e Kampionëve dhe La Liga. Ai tani po kërkon të shtojë edhe Kampionatin Evropian në këtë listë këtë verë.

Mesfushori ndihmoi Anglinë të fitonte ndeshjen e parë të Euro 2024 duke shënuar golin e vetëm në triumfin 1-0 ndaj Serbisë të dielën (16 qershor). Deri më sot, ai ka bërë 30 paraqitje nëpër gara për The Three Lions, duke shënuar katër gola.

Për momentin, Anglia është në krye të Grupit C pas një ndeshjeje. Ata luajnë ndeshjen e tyre të radhës në grup kundër Danimarkës të enjten (20 qershor).

Të ngjashme