Lajme
Mes tensioneve të luftës në Gaza, parisienët protestojnë kundër islamofobisë
Demokracia
21:58 | 21 Prill 2024

Share:

Një turmë prej rreth 2,000 njerëzish protestuan në Paris kundër racizmit, islamofobisë dhe dhunës ndaj fëmijëve të dielën, pasi një gjykatë lejoi që demonstrata e tyre të vazhdonte. Ndalimet e protestave kanë qenë më të shpeshta në Francë në muajt e fundit mes tensioneve të nxitura nga lufta e Izraelit kundër Hamasit në Gaza.

Në një vend që është shtëpia e komuniteteve të mëdha myslimane dhe hebraike, autoritetet kanë ndaluar shumë demonstrata pro-palestineze dhe tubime publike, duke përmendur rrezikun e krimeve dhe dhunës antisemitike të urrejtjes. Të dielën, protestuesit marshuan paqësisht nga lagjja shumëetnike Barbes drejt Place de la Republique.

Shumë thërrisnin slogane duke kujtuar Nahelin, një 17-vjeçar me origjinë afrikano-veriore, i cili u qëllua për vdekje gjatë një ndalese trafiku policie vitin e kaluar.

Shefi i policisë së Parisit, Laurent Nunez, i tha transmetuesit BFM TV se fillimisht zgjodhi të ndalonte marshimin sepse në shpalljen e protestës organizatorët e kishin krahasuar dhunën e policisë franceze me luftën në Gaza dhe ai mendonte se ngjarja mund të shkaktonte një kërcënim për rendin publik.

Ky argument u hodh poshtë nga gjykata administrative e Parisit.

“Lufta dhe mobilizimi për mbrojtjen e të gjithë fëmijëve është normale, duhet të jetë”, tha Yessa Belkgodja, një nga organizatorët e marshimit, duke përshëndetur vendimin e gjykatës.

“Nëse na ndalojnë të protestojmë, do të thotë se nuk kemi të drejtë të shprehemi në Francë (..) Jemi duke u monitoruar në rrjetet sociale. Mjaft, na lini të qetë”, tha Yamina Ayad, një pensioniste që ishte mbështjellë me flamurin e Palestinës./abcnews.al

Të ngjashme