Lajme
“Menjëherë!”: Ky është mesazhi i ministrit finlandez për Perëndimin, në raport me luftën në Ukrainë
Demokracia
22:31 | 03 Mars 2024

Share:

Ministri finlandez i Mbrojtjes, Antti Hakkanen u ka kërkuar aleatëve perëndimorë që të rrisin mbështetjen për Ukrainën “menjëherë” dhe t’i ofrojnë asaj më shumë armë, raportoi transmetuesi publik finlandez Yle më 2 mars.

Kievi po përballet me mungesa kritike të municioneve, pasi 61 miliardë dollarë fonde nga SHBA-ja mbeten të bllokuara në Kongres, duke bërë që dërgesat e ndihmave të mbrojtjes të mbarojnë.

“Duhen gjetur menjëherë fonde për të mbështetur armët për Ukrainën”, vuri në dukje Hakkanen, duke thënë se “Evropa nuk e ka kuptuar seriozitetin e luftës”.

Ministri tha gjithashtu se vendet evropiane arritën të rrisin prodhimin e tyre të armëve dhe “janë afër arritjes së qëllimit”, përcjell Telegrafi.

Në dhjetor 2023, Hakkanen tha se Finlanda po planifikonte të rriste prodhimin e saj të municioneve artilerie “në pak javë” për të armatosur Ukrainën mes shqetësimeve se BE do të dështonte në premtimin e saj për të furnizuar Kievin me 1 milion predha deri në mars 2024.

Presidenti çek Petr Pavel tha në Konferencën e Mynihut në shkurt se Praga kishte identifikuar 500,000 predha 155 mm dhe 300,000 predha 122 mm jashtë Evropës.

Sipas tij, municioni mund të dërgohet shpejt në Ukrainë nëse partnerët e tjerë ofrojnë financim.

Bloomberg raportoi më 1 mars se Ukraina mund të marrë të parën sasi nga 800,000 predha artilerie “brenda javësh”.

Të ngjashme