Lajme
Macron nuk e përjashton vendosjen e ushtrisë së NATO-s në Kiev
Demokracia
08:13 | 27 Shkurt 2024

Share:

Në takimin me aleatët, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, thotë se refuzoi të përjashtonte dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, por se nuk ekzistonte konsensus për këtë hap.

Deklarata erdhi në një takim me 20 liderë kryesisht evropianë në Paris të thirrur nga Macron për të rritur reagimin evropian ndaj përparimeve të ushtrisë ruse brenda Ukrainës.

Duke mbrojtur paqartësinë strategjike të Francës, ai tha se “nuk ka konsensus për të mbështetur zyrtarisht ndonjë trupë tokësore”.

“Thënë kështu, asgjë nuk duhet të përjashtohet. Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që Rusia të mos mbizotërojë”.

Ai vuri në dukje se si dërgimi i raketave dhe avionëve me rreze të gjatë veprimi, ishin hedhur mënjanë, duke shtuar se “njerëzit thoshin t’u jepnin vetëm çanta gjumi dhe helmeta”.

Macron tha se ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të arritur objektivin tonë.

“Është hera e parë që ka pasur një diskutim kaq të hapur të shteteve kombëtare që shikojnë kolektivisht sigurimin e trupave për të mbështetur fuqinë punëtore ushtarake të varfëruar ukrainase”.

Duke folur në fund të takimit, Macron paralajmëroi se ka një ndryshim në qëndrimin e Rusisë.

“Ajo po përpiqet të marrë një territor të mëtejshëm dhe i ka sytë jo vetëm nga Ukraina, por edhe nga shumë vende të tjera, kështu që Rusia po paraqet një rrezik më të madh”.

Mes të pranishmëve në takim ishin kancelari gjerman, Olaf Scholz, sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Lord Cameron, presidenti polak, Andrzej Duda dhe kryeministri holandez, Mark Rutte.

Të pranishëm ishin zyrtarë relativisht të rinj nga SHBA-të dhe Kanadaja.

Zyrtarët francezë janë shqetësuar se nuk ka pasur asnjë forcë të vetme perëndimore galvanizuese që t’i përgjigjet Vladimir Putinit që e vendosi ekonominë e tij në një bazë kaq efektive lufte, dhe përgjigje praktike të pamjaftueshme ishin shfaqur nga perëndimi.

Ata thanë se takimi, i thirrur me nxitim nga Macron pas rënies së vijës së parë të Ukrainës, kishte rënë dakord të fokusohej në pesë fusha kyçe të veprimit: mbrojtja kibernetike, prodhimi i përbashkët i armëve dhe municioneve ushtarake në Ukrainë, mbrojtja e vendeve të kërcënuara drejtpërdrejt nga ofensiva ruse si Moldavia dhe mbrojtje më e madhe ushtarake për Ukrainën në kufirin e saj me Bjellorusinë.

Duke këmbëngulur se disfata e Rusisë është absolutisht thelbësore për paqen dhe sigurinë në Evropë, Macron tha se ishte e nevojshme që Evropa të kalonte nga fjalët në veprim, në mënyrë që të merren vendime të qarta për të ndërtuar një shtyllë mbrojtëse evropiane të pavarur nga Amerika.

I pyetur për mundësinë e vazhdimit të mbështetjes së Ukrainës në kontekstin e zgjedhjeve presidenciale në SHBA këtë nëntor, ai specifikoi se “ne nuk mund të presim rezultatin e zgjedhjeve amerikane për të vendosur se cila do të jetë e ardhmja jonë”.

“Është e ardhmja e Evropës ajo që është në rrezik, kështu që është në dorën e evropianëve të vendosin. Nëse të tjerët duan të bashkohen dhe të ndihmojnë, fantastike, por ky është vetëm një bonus shtesë”.

Kështu ai shpjegoi se kjo ishte e nevojshme jo sepse Evropa ishte pesimiste, sfiduese ose e frikësuar, por thjesht sepse është e ardhmja e Evropës në rrezik.

Aktualisht, 30% e të gjithë financimit për Ukrainën vinte nga Evropa, tha Macron, por shtoi se ishte e mundur të rritet kjo nëpërmjet marrëveshjeve të mëtejshme dypalëshe dhe të nivelit të BE-së, në mënyrë që furnizimet me municion të mund të rriteshin trefish në përgjithësi.

Ai pranoi se Evropa kishte dështuar të përmbushte premtimin e saj tepër optimist për t’i dhënë Ukrainës një milion fishekë municionesh.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për Albanian Post 

Të ngjashme