Lajme
Lufta në Ukrainë, 22 të plagosur nga sulmet ruse në Poltava
Demokracia
23:13 | 17 Qershor 2024

Share:

Të paktën 22 persona mbetën të plagosur nga sulmi rus në rajonin qendror të Poltavës në Ukrainë. Guvernatorin i rajonit, Filip Proni bën me dije se mes të lënduarve ishin edhe tre fëmijë.

Shtëpitë dhe linjat e energjisë janë dëmtuar gjithashtu nga raketat ruse duke shkaktuar ndërprerjen e energjisë elektrike për më shumë se 55,000 konsumatorë.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës tha se sulmi u krye me një raketë lundrimi X-59.

Të ngjashme