Lajme
“Liz Truss”, arma sekrete e Joe Biden në Ukrainë
Demokracia
23:42 | 04 Dhjetor 2023

Share:

Nga Eleni Courea dhe Esther Webber, Politico

Liz Truss mund të ketë shkatërruar Britaninë. Por a mund ta shpëtojë ajo botën?

Ish-kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss mbërriti në Uashington këtë javë për të diskutuar mbështetjen për Ukrainën midis ligjvënësve republikanë skeptikë.

Ka shpresa që Truss mund të ndihmojë në shuarjen e debatit mes amerikanëve dhe të marrë një rol aktiv ndërkombëtar që mbështetet si nga kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, ashtu edhe nga presidenti amerikan Joe Biden.

Vizita e saj vjen një vit pas dorëheqjes poshtëruese që i dha fund një mandati katastrofik si kryeministre me mandatin më të shkurtër të Britanisë. Që pas dorëheqjes prej 49 ditësh, Truss është përpjekur të gjejë një vend për veten si një kampione e politikave të krahut të djathtë në mbarë botën.

Ajo është në Uashington si pjesë e një delegacioni të Miqve Konservatorë të Ukrainës (CFU), së bashku me ish-udhëheqësit konservatorë, Iain Duncan Smith dhe Michael Howard.

Grupi ka një plan të ngjeshur, me rreth dy duzina takimesh të planifikuara me ligjvënës konservatorë të SHBA-së dhe grupe kërkimore.

Mbërritja e delegacionit përkon me një përplasje mes Biden dhe ligjvënësve republikanë, të cilët ende nuk kanë gjetur një zgjidhje për kërkesën për të miratuar miliarda dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Ish-presidenti Donald Trump, i cili pritet gjerësisht të fitojë nominimin e republikanëve për zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm dhe që sondazhet sugjerojnë se është përpara Bidenit në një seri shtetesh kyçe të betejës ka ndarë të njejtën pikëpamje skeptike për ndihmën ndaj Ukrainës.

Në maj, Trump refuzoi të thoshte edhe nëse mendonte se Ukraina apo Rusia duhet të fitojë luftën.

Një votim pritet javën e ardhshme në Senat për paketën e ndihmës prej 106 miliardë dollarësh, 61.4 miliardë dollarë prej të cilave janë të destinuara për Ukrainën. Diplomatët e lartë në të dy anët e Atlantikut shpresojnë se Truss mund të ndihmojë në tejkalimin e ngërçit.

Axhenda e plotë e krahut të djathtë të Truss mund të kishte përfunduar në katastrofë në Downing Street por në fakt e ka vendosur në një pozitë të mirë në të djathtën republikane.

Truss mbështeti Partinë Republikane përpara udhëtimit të saj, duke thënë se ajo shpresonte se “një republikan do të ishte në krye të Shtëpisë së Bardhë në 2024”.

Jack Lopresti, një deputet konservator që është pjesë e delegacionit, tha për POLITICO se grupi po fokusohej te ligjvënësit përpara votimit të pritshëm në Senat javën e ardhshme.

“Nëse doni të shmangni konfliktin në të ardhmen, duhet të keni një pengesë të fortë. Ka probleme në të gjithë botën. Është pak a shumë sin ë vitet 1930”, tha Lopresti.

“Ukraina është një komb i pavarur, i lirë, demokratik. Ka të drejtë të qeverisë vetë”, theksoi ai.

John E. Herbst, një drejtor i lartë në Këshillin Atlantik  dhe ish-ambasador i SHBA-së në Kiev  tha se ai mbështet delegacionin sepse beson se Uashingtoni ka një “mision jetik që Rusia të humbasë luftën kundër Ukrainës”.

“Kur deputetët konservatorë vijnë në Shtetet e Bashkuara për t’u shpjeguar republikanëve populistë se qëndrimi i politikës së atyre republikanëve për Ukrainën është një gabim i madh, ne mendojmë se ata duhet të mbështeten nga ne,” tha ai.

Veçanërisht, delegacioni po ndjek hapat e Boris Johnson, një tjetër ish-kryeministër britanik i cili ka udhëtuar në Uashington disa herë këtë vit për të bindur republikanët e lëkundur.

Johnson gjatë një dreke në Teksas, u tha të pranishmëve se fitorja e Vladimir Putin do të kishte pasoja të tmerrshme. Ai evokoi pretendimin e Kinës mbi Tajvanin, një shqetësim kryesor i politikës së jashtme për politikanët amerikanë të të gjitha shtresave, veçanërisht republikanët, raporton abcnews.al.

Duncan Smith, i cili është sanksionuar nga Kina për kritikimin e të dhënave të tij për të drejtat e njeriut, paralajmëroi në mënyrë të ngjashme në një fjalim në Fondacionin Heritage këtë javë se konflikti në Ukrainë dhe kërcënimet e Kinës kundër Tajvanit janë “të lidhura në mënyrë të pashmangshme” nga një “bosht i ri i shteteve totalitare.”

“Të injorosh një gjë do të thotë të shumëfishosh rrezikun tek të tjerët,” tha ai. “Nëse Ukraina humbet ose detyrohet të bëjë një zgjidhje jo të favorshme me Rusinë, një gjë e tilël do të jetë një sinjal më i fortë se bota e lirë nuk do të mbështesë Tajvanin”.

Mbetet për t’u parë nëse republikanë do të dëgjojnë.

Të ngjashme