Lajme
Kush është Petr Pavel, poligloti dhe heroi i luftës që mori presidencën çeke?
Demokracia
15:58 | 29 Janar 2023

Share:

Ish-gjenerali Petr Pavel ka fituar një tjetër fushatë të ashpër, këtë herë në kutinë e votimit. 61-vjeçari me mjekër, një veteran i dekoruar që mori pjesë në një mision paqeruajtës të lartë në Ballkan dhe përfaqësoi vendin e tij si një gjeneral i nivelit të lartë të NATO-s, u zgjidh Presidenti i Çekisë këtë të shtunën, duke mposhtur ish-kryeministrin miliarder Andrej Babish. Pavel mori 57.8% të votave krahasuar me 42.2% që kishte Babish.

Duke ditur të kaluarën e tij ushtarake, ai është zotuar të sjellë “rend” në Republikën Çeke, një anëtare e BE-së dhe NATO-s me 10 milionë banorë, e goditur nga inflacioni rekord dhe trazirat ekonomike për shkak të luftës në Ukrainë.

“Nuk mund të injoroj faktin që njerëzit këtu ndjejnë gjithnjë e më shumë kaos, çrregullim dhe pasiguri. Se shteti ka pushuar disi së funksionuari,” tha Pavel në faqen e tij gjatë fushatës.

“Ne duhet ta ndryshojmë këtë”, shtoi ai. “Ne duhet të luajmë sipas rregullave, të cilat do të jenë të vlefshme për të gjithë njësoj. Ne kemi nevojë për një spastrim të përgjithshëm.”

Czech election: Ex-NATO general Pavel defeats ex-PM Babis – DW – 01/28/2023

Nga komunist në hero lufte

Duke ndjekur hapat e të atit, Paveli iu nënshtrua një arsimimi ushtarak në ish-Çekosllovakinë, e cila më pas drejtohej nga komunistët e mbështetur nga Kremlini. Ai u bashkua me Partinë Komuniste, si rivali i tij miliarder Babish, dhe shpejt u ngjit në gradat e ushtrisë, duke studiuar për t’u bërë agjent i inteligjencës për regjimin. Kritikët e fajësojnë atë për të kaluarën e tij komuniste, megjithëse Pavel e ka mbrojtur veten duke thënë se anëtarësimi në parti ishte “normal” në familjen e tij dhe pse e quajti atë një “gabim”.

Kur perdja e hekurt u shemb në vitin 1989, Pavel hoqi ID-në e partisë së tij, por vazhdoi kursin e inteligjencës. Mes konfliktit në ish-Jugosllavi, Pavel, i trajnuar si parashutist elitar dhe që mbante gradën e Nënkolonelit në atë kohë, ndihmoi në evakuimin e trupave franceze të ngecura në mes të betejave midis kroatëve dhe paraushtarakëve serbë etnikë në Kroaci, duke fituar kështu dhe Kryqin ushtarak francez për trimëri.

“Ne u futëm në disa situata të tensionuara dhe ai gjithmonë i menaxhonte ato me maturi dhe qetësi,” tha gjenerali çek në pension Alesh Opata, i cili punoi me Pavel.

Më vonë ai studioi në shkollat ​​e trajnimit ushtarak në Britani, duke marrë një master nga King’s College në Londër. Pasi vendi i tij u bashkua me NATO-n në 1999, Pavel shpejt u ngjit në radhët e aleancës, duke u bërë zyrtari më i lartë ushtarak i saj në 2015. Me gjoksin e mbushur plot dekorime, Pavel doli në pension në vitin 2018.

General Petr Pavel has issued his official biography. His memoirs are funny and harrowing. | CZDEFENCE - czech army and defence magazine

Cilat janë pikëpamjet e tij politike?

Pavel kandidoi si i pavarur dhe ishte më i fuqishmi nga tre kandidatët e mbështetur nga koalicioni liberal-konservator SPOLU, i ish-presidentit Milosh Zeman. Ai ka argumentuar për rishpërndarje më të mirë të pasurisë dhe taksim më të madh të të pasurve duke mbështetur politikat progresive për çështje si martesat e të njëjtit seks dhe eutanazia. Duke e pozicionuar veten si një kundërpeshë ndaj populizmit, Pavel ankoron Republikën Çeke në NATO dhe dëshiron ta rreshtojë vendin e tij me Bashkimin Evropian.

“Çështja kryesore në lojë është nëse kaosi dhe populizmi do të vazhdojnë të frenohen ose ne do t’i rikthehemi respektimit të rregullave… dhe ne do të jemi një vend i besueshëm për aleatët tanë,” tha ai pasi fitoi ngushtë raundin e parë zgjedhor.

Një mbështetës i vendosur i Ukrainës, rivalët politikë të Pavelit kanë pretenduar se ai po e shtynte vendin në një luftë me Rusinë.

“Unë e di se çfarë është lufta dhe sigurisht që nuk ia dëshiroj askujt”, tha Pavel. “Gjëja e parë që do të bëja është të përpiqem ta mbaj vendin sa më larg luftës që të jetë e mundur.”

Shpesh veshur me xhinse, sportive apo dhe një xhaketë lëkure, Pavel është një poliglot, flet çekisht, anglisht, frëngjisht dhe rusisht si dhe i pëlqen motoçiklizmi. Ai ka një licencë që e lejon atë të mbajë një armë zjarri dhe është i martuar me një ushtare tjetër, Eva Pavlová.

Të ngjashme