Kuriozitete
Krokodili që sulmoi fëmijët është qëlluar dhe gatuar për banorët vendas
Demokracia
08:24 | 15 Qershor 2024

Share:

Një krokodil “problematik” që përndiqte të rriturit dhe fëmijët, është qëlluar dhe gatuar për një komunitet lokal aborigjen, ka thënë policia në Australi.

Zvarraniku 3.63 metra i gjatë “u zhvendos” në lumin Baines në qytetin Bulla të Territorit Verior pas përmbytjeve në fillim të vitit, thanë shërbimet e urgjencës atje, raporton Skynews.

Që atëherë, ai kishte “përndjekur dhe duke u larguar nga uji tek fëmijët dhe të rriturit”, shtuan ata.

Ai gjithashtu “ka marrë shumë qenë të komunitetit”, tha policia.

Pas diskutimeve me banorët vendas, krokodili u qëllua për t’u siguruar që “të mos vazhdonte të përbënte një rrezik të konsiderueshëm për komunitetin”.

Më pas, zvarraniku i madh u dërgua në Bulla ku “komuniteti e përgatiti atë për një festë në mënyrën tradicionale”, shtoi policia.

Ishte “në Barbecue” dhe “i gatuar në supë me bisht krokodili”, tha për ABC News rreshteri Andrew McBride.

Përveç kësaj, disa copa “mbështilleshin me gjethe bananeje dhe gatuheshin nën tokë”.

Rreshteri McBride shtoi: “Ishte një festë mjaft e madhe tradicionale”.

Të ngjashme