Lajme
Khamenei u bën thirrje forcave të armatosura të “mësojnë taktikat e armikut”
Demokracia
23:57 | 21 Prill 2024

Share:

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei, falënderoi forcat e armatosura të vendit për operacionin e tyre të 13 prillit kundër Izraelit, njoftoi të dielën agjencia zyrtare e lajmeve e Iranit, ndërsa ai u bëri thirrje atyre që “të ndjekin pandërprerë inovacionin ushtarak dhe të mësojnë taktikat e armikut”.

Izraeli nisi një sulm në tokën iraniane të premten, disa ditë pasi Irani nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit me një breshëri dronësh dhe raketash, shumica e të cilave u rrëzuan.

Sulmi iranian ishte një përgjigje ndaj një sulmi ajror izraelit në kompleksin e ambasadës iraniane në Damask më 1 prill, i cili vrau të paktën 11 persona, duke përfshirë një komandant të lartë në forcën al-Quds të Korpusit të Gardës Revolucionare iraniane.

Sulmet kanë sjellë një Lufta e gjatë në hije midis dy palëve në hapur dhe shtoi tensionet rajonale.

Të ngjashme