Lifestyle
Këto ushqime janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit
Demokracia
09:24 | 12 Shkurt 2024

Share:

Ushqimi që promovon shëndetin e trurit është thelbësor për mirëqenien dhe funksionin kognitiv. Ngrënia e ushqimeve të duhura ka një ndikim të fuqishëm sepse truri ka nevojë për një furnizim të vazhdueshëm me lëndë ushqyese për të funksionuar në mënyrë optimale. Ushqyesit ndihmojnë në mbrojtjen kundër stresit, reduktojnë inflamacionin dhe mbështesin rritjen e qelizave të trurit.

Nutricionistja Lisa Andrews sugjeroi disa ushqime që janë të mira për shëndetin e trurit dhe mund të përmirësojnë përqendrimin.

Arrat

Arrat janë ndër ushqimet më të shëndetshme sepse ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Arrat në veçanti janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit për shkak të përmbajtjes së tyre të pasur me acide yndyrore omega-3. “Kjo lloj yndyre është zbuluar se redukton inflamacionin, i cili mbron aftësinë njohëse,” shpjegoi Andreës për SheFinds, përcjellë Index.hr.

Avokado

Avokado është gjithashtu e shkëlqyer për shëndetin e trurit. Andreës tregon për kontributin e tyre të rëndësishëm të yndyrave të pangopura, të cilat dihet se ulin kolesterolin dhe mbrojnë zemrën dhe trurin nga dëmtimi, transmeton Klankosova.tv.

Shega

Nutricionistja pohon se shega përmban një bollëk polifenolesh dhe kimikatesh të tjera bimore me veti anti-inflamatore që janë çelësi për ruajtjen e shëndetit të trurit.

Spinaqi dhe perimet me gjethe

Perimet me gjethe jeshile, duke përfshirë spinaqin, janë heronj në fushën e shëndetit dhe fokusit të trurit. Andrews vëren se zarzavatet me gjethe janë të pasura me vitaminë C, beta-karoten dhe antioksidantë të tjerë që ndihmojnë në vonimin e plakjes së trurit.

Boronica

Këto fruta të vogla por të fuqishme ofrojnë një sërë përfitimesh. Boronicat, të njohura për vetitë e tyre antioksiduese, mund të bëjnë mrekulli për shëndetin dhe përqendrimin e trurit tonë.

Të ngjashme