Lifestyle
Këto janë pasojat e mungesës së vitaminave kryesore në trup
Demokracia
17:00 | 16 Shtator 2023

Share:

Trupi ka nevojë për 13 lloje vitaminash për funksionimin normal dhe secila prej tyre ka një rol të rëndësishëm në forcimin e imunitetit tonë.

Shpesh shtrohet pyetja se si të njohim mungesën e vitaminës dhe të kompensojmë vitaminat që mungojnë.

Vitaminat mund të ndahen në të tretshme në ujë dhe të tretshme në yndyrë. Vitaminat e grupit B dhe vitamina C janë lehtësisht të tretshme në ujë dhe ekskretohen nga trupi ynë me urinë. Është shumë e rëndësishme t’i marrim ato rregullisht sepse trupi ynë nuk ka aftësinë t’i ruajë ato.

Vitaminat e tretshme në yndyrë (A, D, E, K) grumbullohen në trup dhe ruhen për disa ditë deri në disa muaj.

Disa faktorë çojnë në mungesë të vitaminave që trupi ka nevojë për funksionimin normal. Ushqimi jo i duhur, ushqyerja, aktiviteti i pamjaftueshëm fizik, duhani, alkooli, disa medikamente, por edhe shtatzënia dhe ushqyerja me gji ndikojnë në humbjen e vitaminave, transmeton klix.ba.

Me ushqimin e duhur dhe suplementet ushqimore, ne mund të rrisim marrjen e disa vitaminave në trup.

Vitamina A

Mungesa e vitaminës A mund të njihet nga ndryshimet degjenerative të syrit, psoriasis, aknet, çrregullimet riprodhuese, koliti ulceroz, cirroza e mëlçisë, humbja e oreksit, dobësimi i sistemit imunitar, infeksionet vaginale dhe respiratore dhe çrregullimet e tretjes.

Vitamina B

Lodhja, mungesa e përqendrimit, anemia dhe çrregullimi i sistemit imunitar janë tregues të mungesës së kompleksit të vitaminës B.

Tregues disi më kompleks janë demenca, paranoja, depresioni dhe ndryshimet në sjellje, skuqjet dhe çarjet në lëkurën rreth buzëve, si dhe prirja për infeksione.

Vitaminë C

Nëse trupit tonë i mungon vitamina C, ne mund ta njohim atë nga lodhja, ndryshimet e lëkurës, mishrat e përgjakshme, anemia, reduktimi i rezistencës ndaj infeksioneve, shërimi i ngadalshëm i plagëve dhe frakturave, alergjitë, arterioskleroza, artriti, kolesteroli i lartë, dhimbjet e kockave, hipoglikemia dhe stresi.

Vitamina D

Vitamina e diellit, siç quhet shpesh, vitamina D në periudhën e dimrit është pothuajse e pamundur që trupi të prodhojë.

Mungesa e kësaj vitamine karakterizohet nga dhimbje kockash, dobësi dhe dhimbje dhe ngërçe të muskujve, djersitje të tepërt, presion të lartë të gjakut, përqendrim të dobët dhe dhimbje koke.

Vitamina E

Mungesa e vitaminës E karakterizohet nga sëmundje kronike të mëlçisë, mungesa e koordinimit të lëvizjeve, paraliza e muskujve përgjegjës për lëvizjet e syve, çrregullimi i të folurit motorik, anemia e lehtë, katarakti, hiperpigmentimi dhe rritja më e ngadaltë tek fëmijët.

Vitamina K

Shenjat tipike të mungesës së vitaminës K janë ulja e densitetit të kockave, gjakderdhja e rëndë menstruale, gjakderdhja nga hunda dhe mishrat e dhëmbëve, gjakderdhja nën lëkurë, gjaku në traktin tretës dhe urinë, dhe mavijosje e lehtë.

Të ngjashme
Lifestyle • 03 Tetor 2023