Lajme
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është ‘real dhe i besueshëm’, thotë Shtëpia e Bardhë
Demokracia
22:31 | 12 Prill 2024

Share:

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”, ka thënë Shtëpia e Bardhë, ndërsa frika për një sulm të afërt nga Teherani rritet.

Tensionet janë të larta lidhur me mundësinë që Irani të hakmerret për një sulm ajror që vrau komandantë të lartë iranianë gati dy javë më parë.

Zyrtarët amerikanë i kishin thënë CBS News, partneri amerikan i BBC-së, se një sulm i madh ndaj Izraelit mund të ndodhte së shpejti.

Në anën tjetër, Izraeli ka thënë se është i gatshëm “në mbrojtje dhe ofensivë”.

“Unë nuk mund të flas për madhësinë, shkallën, shtrirjen e asaj se si mund të duket ai sulm”, tha të premten zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby.

Por ai shtoi se kërcënimi iranian ishte “i zbatueshëm”, duke thënë se Uashingtoni “po e ndiqte këtë nga shumë, shumë nga afër”.

Irani mbështet Hamasin, grupin e armatosur palestinez që lufton Izraelin në Gaza, si dhe grupe të ndryshme përfaqësuese në të gjithë rajonin, duke përfshirë disa – si Hezbollahu në Liban – që shpesh kryejnë sulme kundër izraelitëve.

Ndryshe, presidenti Joe Biden i ka premtuar tashmë Izraelit mbështetjen “e hekurt” të vendit të tij në rast të një sulmi iranian.

Tensionet në rritje kanë bërë që vendet duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Indinë dhe Australinë të paralajmërojnë kundër udhëtimit në Izrael.

Departamenti Amerikan i Shtetit gjithashtu ndaloi stafin diplomatik dhe familjet e tyre në Izrael të udhëtojnë jashtë qyteteve të Tel Avivit, Jerusalemit dhe Beersheba.

Të premten, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u takua me anëtarët e kabinetit të tij të luftës mes paralajmërimeve.

Por disa izraelitë thanë se nuk ishin të shqetësuar për një sulm të mundshëm iranian.

Të ngjashme