Lifestyle
Katër metoda që ndihmojnë në rritjen e flokëve
Demokracia
08:26 | 17 Dhjetor 2022

Share:

Procesi i rritjes së flokëve tuaj mund të jetë sfidues dhe madje zhgënjyes. Mund të duket sikur keni bërë gjithçka siç duhet, por ende nuk po shihni shumë përparim.

Edhe pse ka shumë produkte për kujdesin e flokëve në treg që thuhet se rrisin rritjen e flokëve tuaj, në fakt ka disa hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni për të arritur tufa të gjata dhe luksoze.

Shtoni kripë në shampon tuaj

Mbajtja e lëkurës së kokës tuaj të shëndetshme është një nga hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerrni për të arritur flokët e ëndrrave tuaja. Përzierja e pak kripës Epsom me shampon tuaj është një mënyrë e lehtë dhe e përballueshme për t’i shtuar volum flokëve tuaj dhe për të ndihmuar skalpin tuaj të qëndrojë pa yndyrë më gjatë. Kripa Epsom është përdorur gjerësisht në kujdesin e flokëve dhe për shkak se është e pasur me magnez, mund të forcojë skalpin dhe flokët tuaj. Zonat e lëkurës tuaj që kanë shumë folikula qimesh, si skalpi i kokës, mund të thithin më mirë magnezin dhe të përfitojnë më shumë prej tij.

Vendosni kapele

Megjithëse, vitamina D është thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, të qenit shumë në diell mund të dëmtojë jo vetëm lëkurën, por edhe flokët tuaj. Ekspozimi i tepërt i diellit mund të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj dhe të dobësojë pigmentet dhe proteinat e tyre. Ekspertët mjekësorë madje rekomandojnë të aplikoni krem kundër diellit në lëkurën e kokës nëse vëreni se flokët po hollohen, shkruan Bright Side, përcjell KosovaPress. Kufizimi i kohës tuaj në diell dhe vendosja e një kapeleje do të mbrojë lëkurën dhe flokët tuaj nga rrezet e dëmshme UV dhe do të ndihmojë flokët tuaja të rriten më shpejtë.

Ndaloni së përdoruri tharësen e flokëve

Përdorimi i shpeshtë i tharëses së flokëve mund t’i dobësojë fijet tuaja dhe t’i bëjë ato të prirura për t’u thyer. Për shkak se një tharëse fryn nxehtësi intensive dhe të fokusuar drejt e mbi flokët tuaj, ajo bën që flokët tuaj të humbasin shumë lagështi menjëherë. Flokët e dehidratuar thyhen lehtësisht dhe nuk mund të rriten aq gjatë. Nëse po përpiqeni të rrisni flokët tuaj, dhënia e një pushimi të tharëses së flokëve dhe mjeteve të tjera të stilimit mund të jetë pikërisht ajo që ka urdhëruar mjeku.

Hiqni këllëfin e jastëkut prej pambuku

Ndërrimi i këllëfeve të jastëkëve prej pambuku me ato të mëndafshta mund të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të flokëve dhe të ndihmojë flokët tuaj të rriten më shpejt. Fijet e pambukut krijojnë fërkime, e cila nga ana tjetër dobëson flokët tuaj dhe i heq lagështinë natyrale. Mëndafshi ka një sipërfaqe shumë më të lëmuar dhe lejon që flokët tuaj të rrëshqasin mbi të derisa flini, duke ndihmuar në reduktimin e thyerjes dhe ndarjes së majave të flokëve.

Të ngjashme