Lifestyle
Kafe e nxehtë apo e ftohtë: A e dini se cila është më e mirë për shëndetin?
Demokracia
10:29 | 19 Shtator 2023

Share:

Kur bëhet fjalë për kafenë e ftohtë kundrejt kafesë së nxehtë, bisedat priren të fokusohen në shijen personale. Por çfarë ndodh me shëndetin? A ndikojnë ndryshe dy versionet e kafesë në trupin e njeriut dhe a janë dallimet mjaft të forta për të garantuar ndryshime të përhershme në konsumin tuaj të kafeinës?

Për ta zbuluar, HuffPost foli me Dr. Majid Basit, një kardiolog në Memorial Hermann në Sugar Land, Teksas, përcjell Demokracia.

Basit tha se nuk ka shumë kërkime mbi këtë temë, por ajo vuri re një ndryshim: “Kafeja e nxehtë është treguar të ketë sasi më të larta të antioksidantëve, të cilët mund të ofrojnë përfitime shëndetësore. Por nevojiten më shumë kërkime”, shtoi ai.

Një studim i vitit 2018 në Scientific Reports e konfirmon këtë. Studiuesit nga Universiteti Thomas Jefferson zbuluan se kafeja e nxehtë ka nivele më të larta të antioksidantëve, të cilët mund të parandalojnë ose ngadalësojnë dëmtimin e qelizave, krahasuar me kafenë e ftohtë.

Por çfarë nëse dëshironi të merrni një dozë shtesë kafeine? Kjo është kur gjërat bëhen të ndërlikuara. Kafeina është shumë e ndryshueshme në kafenë e zier dhe varet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë kokrrat e përdorura. Megjithëse një studim i Shoqatës Kimike Amerikane të vitit 2020 zbuloi se metodat e pirjes prodhonin nivele pak më të larta të kafeinës sesa metodat e birrës së ftohtë, është e rëndësishme të theksohet se dallimet nuk ishin mjaft të mëdha për të kapërcyer variablat e mësipërm. Pra, në përgjithësi, ju do të merrni një dozë të fortë kafeine, pavarësisht nëse e pini kafenë të nxehtë apo të ftohtë.

“Kafeina ka efekte pozitive dhe negative në trup”, shpjegoi Basit. “Ai rrit vigjilencën e trurit dhe nivelet e përgjithshme të energjisë, por gjithashtu do të rrisë acidin e stomakut që çon në shqetësime në stomak tek disa njerëz”. Kardiologu përmendi gjithashtu rritje të urinimit, presionit të gjakut dhe ritmit të zemrës, së bashku me uljen e aftësisë së trupit për të absorbuar kalciumin, gjë që mund të çojë në më pak densitet kockor.

Për ta përmbledhur: Një filxhan mesatar i kafesë së nxehtë ka pak më shumë antioksidantë dhe afërsisht të njëjtën sasi kafeine si versioni i saj më i ftohtë. Në përgjithësi, studimet nuk gjetën dallime të mëdha në mënyrën se si trupi i njeriut reagon ndaj dy formave të kafesë. E nxehtë apo e ftohtë, kafeja duket se është përgjithësisht e mirë për ju.

Sipas një studimi të Universitetit të Kolorados të vitit 2017, pirja e kafesë çdo javë mund të zvogëlojë shanset për të pasur një atak në zemër deri në 7%. Një seri prej tre studimesh të vitit 2022 të paraqitura në Sesionin e 71-të Vjetor Shkencor të Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë mbështesin më tej se kafeja është e mirë për shëndetin e zemrës.

Megjithatë, ka një karakteristikë të një filxhani kafeje të nxehtë që e dallon shumë atë nga kafeja e ftohtë dhe nuk ka të bëjë fare me konsumimin: aroma e kafesë së nxehtë.

Sipas një studimi të vitit 2008 të botuar në Journal of Agricultural and Food Chemistry, ekziston një lidhje midis aromës së fasuleve dhe “aktivitetit të mundshëm antioksidues ose lehtësues të stresit”.

Duke përdorur minjtë në një eksperiment laboratorik, studiuesit zbuluan se një erë e vetme e kafesë së nxehtë ishte e mjaftueshme për të reduktuar lodhjen dhe nivelet e stresit. “Meqenëse kafja e nxehtë ka më shumë avuj, është e mundur që ky efekt të përmirësohet me kafenë e nxehtë në krahasim me kafenë e ftohtë”, tha Basit. Kardiologu, megjithatë, thekson gjithashtu se nuk ka asnjë hulumtim përfundimtar për këtë temë dhe se shumë nga rezultatet mund të lidhen me efektin placebo.

Rezulton, pra, se beteja midis kafesë së nxehtë dhe të ftohtë ia vlen ende të debatohet./Demokracia/

Të ngjashme