Lifestyle
Ja se çfarë mund të ndodhë me flokët tuaj nëse i mbani lidhur shumë gjatë
Demokracia
08:41 | 24 Shkurt 2021

Share:

Të mbledhësh flokë lartë ndonjëherë është modeli më i lehtë dhe më praktik i flokëve. Mund t’i mbani në shtëpi, me pizhame, me miqtë të veshur me një veshje të përditshme, apo edhe në tapetin e kuq me një fustan të bukur dhe taka të larta – ashtu siç kanë bërë shumë herë të famshmit tanë të preferuar. Por është e rëndësishme të keni kujdes se sa shpesh i mbani flokët kështu.

Sipas BrightSide, nëse e keni zakon t’i tërhiqni flokët shumë fort dhe t’i mbani ashtu gjatë gjithë ditës, mund të përballeni me disa çështje të pakëndshme.

Ju mund të krijoni migrenë

What Can Happen to Your Hair If You Wear Ponytails Way Too Often

Dhimbja e kokës së bishtit është aq reale sa edhe tingëllon. Flokët tuaj nuk janë të ndjeshëm ndaj dhimbjes, por nën gjëndrat e flokëve tuaj, ka nerva që mund të shkaktohen nga tërheqja e ngushtë dhe ata mund të ndiejnë dhimbje.

Skalpi juaj mund të fillojë të lëndohet

What Can Happen to Your Hair If You Wear Ponytails Way Too Often

Saktësisht si me dhimbjen e kokës nga bishti, nervat që shkaktohen nga tërheqja e fortë do ta bëjnë lëkurën tuaj të kokës të lënduar. Pra, përfundimet nervore të bashkangjitura në secilën qime preken në të vërtetë. Ju ndoshta do ta vini re dhimbjen menjëherë pasi të keni lëshuar flokët.

Mund të përjetoni dhimbje shpine

What Can Happen to Your Hair If You Wear Ponytails Way Too Often

Skalpi juaj mund të jetë nën shumë stres, veçanërisht nëse keni flokë të trashë. Dhimbja shfaqet dhe mund të përhapet deri në qafë dhe në shpinë. Kjo ndodh sepse ju aktivizoni nervat ndijor edhe më shumë duke i detyruar të gjitha ato flokë të qëndrojnë lart. Dhe ne shpesh përdorim një lidhëse flokësh shumë të vogël për ta bërë këtë.

Lëkura në fytyrën tuaj mund të tërhiqet

What Can Happen to Your Hair If You Wear Ponytails Way Too Often

Bishtat e flokëve të tepërt nuk janë padyshim të mirë për lëkurën tuaj sepse humbet elasticitetin e saj. Me kalimin e kohës, do të dukeni më e moshuar. Nëse i mbani flokët kaq shtrëngueshëm çdo ditë, lëkura juaj mund të qëndrojë e tërhequr për një periudhë më të gjatë kohore.

Flokët tuaj mund të ngatërrohen

What Can Happen to Your Hair If You Wear Ponytails Way Too Often

Të mbash flokët e lidhura për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë fërkime dhe tensione në flokët tuaj. Jini të gatshëm të kaloni shumë kohë duke hequr flokët nga lidhjet, shiritat e kokës dhe më shumë nëse e bëni këtë.

Flokët tuaj do të prishen më lehtë

What Can Happen to Your Hair If You Wear Ponytails Way Too Often

Flokët tuaj janë mjaft të brishtë, prandaj tërheqja e tyre gjatë gjithë kohës dhe mbajtja e tyre lidhur nuk do ta bëjë atë më të fortë. Tensioni mund të shkaktojë thyerjen e fijeve. Do të jetë më keq nëse vendosni të flini me flokët bisht.

Ju mund të zhvilloni alopeci

What Can Happen to Your Hair If You Wear Ponytails Way Too Often

Alopecia tërheqëse është një lloj specifik i humbjes së flokëve përgjatë vijës së flokëve, dhe kjo ndodh kur tensioni aplikohet në flokë. Kontrolloni kokën tuaj për gunga të vogla. Ju gjithashtu mund të ndjeni butësi ose një ndjesi kore. Për fat të mirë, ju mund të bëni që flokët tuaj të rriten normalisht nëse ndryshoni zakonin e mbajtjes së flokëve bisht për shumë gjatë. /Demokracia.com/

Të ngjashme