Auto&Tech
iPhone 16 Pro Max do ta lë pas në një departament kyç Fold 6 dhe Galaxy S25 Ultra
Demokracia
17:07 | 10 Qershor 2024

Share:

Një informacion i ri i iPhone 16 Pro thotë se telefoni i ri do të ketë më shumë kamera. Kjo tregon se telefoni do të ketë sensorë më të mëdhenj, të cilët mund ta ndihmojnë atë të shkëlqejë telefonat më të mirë aktualë me kamera të vitit 2024.

Jo vetëm kaq, duket sikur edhe Galaxy Z Fold 6 i përfolur i Samsung dhe Galaxy S25 Ultra nuk do të jenë të krahasueshëm me telefonin e Apple.

Pavarësisht nga të gjitha thashethemet e mëparshme që thonë se Galaxy Z Fold 6 do të ruante sistemin e kamerës së paraardhësit të tij, një thashetheme ndezi shpresën se mund të kishte një grup më të mirë. Kjo u përforcua nga fotot e rrjedhura që lanë të kuptohet për modulet e ridizajnuara të kamerës.

Leaker Ice Universe pretendon se Z Fold 6 do të ketë të njëjtin grup kamerash si Fold 5, i cili kishte bartur sistemin e kamerës së Fold 4.

Njoftuesi shton se Fold 6 është në thelb një version katror i Fold 4 dhe Fold 5 dhe megjithëse ai vlerësoi raportin e tij më të përdorshëm të pamjes, ai beson se nuk është një përmirësim thelbësor.

Pika kryesore e shitjes së telefonit me sa duket do të jenë veçoritë e tij AI. Ky truk funksionoi për serinë Galaxy S25, por nëse do të bëjë të njëjtën gjë për Fold 6 mbetet për t’u parë.

Përveç pajisjes së Fold 6 me të njëjtat kamera si Fold 5, Samsung thuhet se do të përdorë edhe kamerën kryesore 200MP Isocell HP2 për Galaxy S25 Ultra. E njëjta kamerë kryesore është parë më parë në Galaxy S24 Ultra dhe Galaxy S23 Ultra.

Dhe siç vëren Ice, ndërsa HP2 ishte një sensor i fuqishëm kur u prezantua për herë të parë tre vjet më parë, kjo nuk është më kështu.

Ndërkohë, iPhone 16 Pro Max thuhet të ketë një kamerë 48MP Sony IMX903, e cila është më e madhe se sensori i paraardhësit të tij Sony IMX803. Sensori do të jetë 1/1,14 inç, gjë që e bën atë më të madh se HP2 1/1,3 inç.

Thuhet se do të përdorë një dizajn të grumbulluar dhe mund të ofrojë një gamë të përmirësuar dinamike dhe kontroll të zhurmës. Sipas rrjedhjes së sotme, sensori mund të tejkalojë edhe disa sensorë 1 inç.

Sigurisht, të gjitha këto janë vetëm rrjedhje në këtë pikë, por duke pasur parasysh se Ice rrallëherë është i gabuar, ka të ngjarë që telefonat e ardhshëm të Samsung nuk do të kenë pajisje të reja të kamerës, megjithëse mund ta kompensojnë atë duke përfshirë teknika superiore të përpunimit të imazhit.

Të ngjashme