Lajme
Greqia dhe Turqia bien dakord që t’i përmirësojnë marrëdhëniet
Demokracia
23:42 | 07 Dhjetor 2023

Share:

Greqia dhe Turqia ranë dakord të enjten të rifillojnë marrëdhëniet e tyre, duke krijuar një udhërrëfyes të krijuar për të futur në një epokë të re lidhjesh më të ngushta midis dy aleatëve të NATO-s.

Në një vizitë historike të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan në Greqi, partnerët për një kohë të gjatë ranë dakord të përqendrohen në ndjekjen e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, të mbajnë kanale të hapura komunikimi, të kërkojnë masa ushtarake për ndërtimin e besimit për të eliminuar burimet e tensionit, për të rritur vëllimet tregtare dhe për të punuar mbi çështjet, të cilat i kanë mbajtur të ndara, veçanërisht në Detin Egje.

​​ “Nuk ka asnjë çështje mes nesh që është e pazgjidhshme. Për sa kohë që ne fokusohemi në pamjen e madhe dhe nuk përfundojmë si ata që kalojnë detin dhe mbyten në lumë”, tha Erdogan pas një takimi me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në Athinë.

“Ne duam ta kthejmë Egjeun në një det paqeje. Nëpërmjet hapave të përbashkët që do të bëjmë si Turqi dhe Greqi, duam të jemi shembull për botën”, shtoi ai.

Pas përplasjeve verbale të zakonshme gjatë viteve të fundit, marrëdhëniet e ftohta midis dy fqinjëve u shkrinë dukshëm pasi Greqia dërgoi me shpejtësi ndihmat pas një tërmeti shkatërrues në Turqi në shkurt.

Sipas standardeve greko-turke, samiti i së enjtes ishte një festë e jashtëzakonshme dashurie pa përparësi, dhe shumë larg vizitës së fundit të Erdoganit në 2017, ku të dyja palët filluan një seri ankesash historike që shtriheshin në ditët e shkatërruara të Perandorisë Osmane mbi një shekull më parë, shkruan Reuters.

Të ngjashme