COVID-19KosovaSot:10Të gjitha:160,540|Bota 241,295,858
Prishtina 9 °C
Lajme
Gazetarët e Evropës reagojnë pas sulmeve të gazetarëve në veri
Demokracia
21:00 | 13 Tetor 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Podujeva në balotazh, garë e ngushtë mes VV-së ... Në komunën e Podujevës tashmë janë numëruar mbi 99 për qind e votave. Ku sipas këtyre rezult...

Tensionet u rritën në veri të Kosovës pasi policia ndërmori një operacion kundër kontrabandës në Mitrovicë më 13 tetor.

Disa gazetarë që mbulonin trazirat, si dhe qytetarë dhe oficerë policie, u sulmuan nga protestuesit.

Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ) iu bashkua bashkëpunëtorëve të saj në AGK në dënimin e të gjitha sulmeve të dhunshme kundër gazetarëve dhe u bëri thirrje autoriteteve të sigurojnë mbrojtjen e tyre, shkruan Europeanjournalist, përcjellë Demokracia.com.

Gjatë përleshjeve, gazetarët nga media vendore në gjuhën serbe të Kosovës, KoSSev, raportuan kërcënime dhe sulme kundër tyre, pas së cilave ata vendosën t’i largojnë gazetarët nga terreni.

Në veçanti, Ivan Mitic të cilit I’u afruan disa herë protestuesit dhe e penguan të filmonte ngjarjet në rrugë nën kërcënimin se ata do t’ia fshinin pamjet dhe do t’ia konfiskonin telefonin e tij.

Gazetarë të tjerë që punojnë për T7, Klan Kosova, RTV Dukagjini, ATV, Kanal 10 dhe BIRN u sulmuan dhe u penguan gjatë kryerjes së detyrave të tyre.

Ekipi i BIRN raportoi se ata u ndoqën nga protestuesit dhe iu hodhën kokteje Molotovi.

Një video e transmetimit të drejtpërdrejtë të Kanal 10 tregon një pajisje shpërthyese të hedhur disa metra larg gazetares.

Sipas raportimeve të mediave, disa gazetarë të mediave të ndryshme shqiptare ishin shënjestruar gjithashtu në Mitrovicën Veriore.

Gjithashtu u raportua se protestuesit ndoqën gazetarët me makina.

Xhemajl Rexha, kryetar i Bordit të Shoqatës së Gazetarëve të Kosovës, tha se “AJK është e alarmuar me atë që kolegët tanë duhej të kalonin sot”.

Ai shtoi: “Raportimi nga trazirat dhe tensionet në veri të Kosovës është gjithmonë i vështirë, por sot gazetarët dhe operatorët e mediave nga media në gjuhën shqipe dhe serbe u sulmuan dhe u bënë presion nga protestuesit vendas. Meqenëse jeta e tyre ishte vënë në rrezik gjatë kohës së raportimit, ne i bëmë thirrje urgjente Policisë së Kosovës që t’i mbrojë ata. AJK është në kontakt të ngushtë me autoritetet për të siguruar një mjedis të sigurt për gazetarët për të bërë punën e tyre. ”

Sekretari i Përgjithshëm i EFJ, Ricardo Gutiérrez tha: “Gazetarët duhet të jenë në gjendje të raportojnë nga terreni për t’u siguruar qytetarëve informacion të besueshëm dhe të saktë mbi këto ngjarje. Është shqetësuese të mësosh se disa gazetarë duhej të largoheshin sepse ishin në shënjestër dhe kishin frikë për sigurinë e tyre. Ne i nxisim autoritetet të bëjnë gjithçka që është e mundur për t’i lejuar profesionistët e mediave të raportojnë në mënyrë të sigurt sa më afër ngjarjeve të jetë e mundur”. /Demokracia.com/

Të gjitha