Gabimi i rëndë i gjyqtarit në Kupën e Mbretit: E nisi pjesën e dytë, por nuk vuri re se mungonin dy lojtarë
11:31 | 19 Janar 2023

Valencia kaloi pa problem në çerekfinale të Kupës së Mbretit, e cila festoi në udhëtim me Sportingun në Gijon me rezultat 4:0. Cavani shënoi në minutën e 10-të dhe të 39-të, po ashtu Kluivert në të 21-të dhe Lino në minutën e 64-të.

Megjithatë, historia kryesore e ndeshjes është gabimi i madh i gjyqtarit Munuer Montero, i cili nuk e vuri re se vendasit nuk kishin mjaftueshëm lojtarë në fushë para fillimit të pjesës së dytë.

Otero, Zarfino dhe portieri Marino u vonuan në fushë dhe gjyqtari Montero nuk numëroi lojtarët për t’u siguruar që ndeshja mund të vazhdonte.

Pavarësisht kësaj, ai dha sinjalin për fillimin e pjesës së dytë, por pas reagimit të lojtarëve të Sportingut, ai sërish e ndërpreu lojën.

Më pas ai u ka kërkuar falje lojtarëve të të dyja skuadrave, por ka harruar të bëjë edhe një detyrë.

Nga rruga, arbitri mori disa vendime të dyshimta gjatë ndeshjes, por ato nuk ndikuan në rezultatin përfundimtar./Demokracia.com/