COVID-19KosovaSot:10Të gjitha:161,157|Bota 267,609,982
Prishtina -2 °C
Lifestyle
Ftohja dhe gripi/ Eksperti jep disa këshilla të rëndësishme para dimrit
Demokracia
09:54 | 17 Tetor 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

KEDS njofton për vendet që do të mbesin pa rrymë KEDS ka njoftuar zonat që do të përballen me mungesë të energjisë elektrike. Përmes një njof...

Ftohjet e zakonshme dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes janë në rritje të vazhdueshme, duke përhapur kollitje dhe teshtima, sëmundje më të rënda duke bërë që disa të raportojnë ftohjet e tyre më të këqija ndonjëherë.

Mos kini frikë, me këto këshilla kryesore ju mund të ndihmoni në luftimin e simptomave të ftohjes dhe gripit dhe të ndihmoni në fillimin e sistemit tuaj imunitar.

Profesor Ron Eccles, një ekspert i ftohjes dhe gripit dhe profesor në Universitetin Cardiff thotë: “Fillimi i ditës me një dush të nxehtë mund të lirojë sekrecionet në hundët tona pasi avujt ndihmojnë në pastrimin e sinuseve të bllokuara. Uji i ngrohtë gjithashtu mund të sjellë lehtësim për gjymtyrët me dhimbje që shpesh përjetojmë kur sëmuremi”.

Nxehtësia nga uji dhe avulli mund të ndihmojnë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes. Mbushja e niveleve të vitaminës C është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të ndihmuar në fillimin e shërimit. Kjo mund të përfshijë konsumimin e portokallit, kivit ose marrjen e saj në formë shtese.

Vitamina C është studiuar për shumë vite si një trajtim i mundshëm për ftohjet, ose si një mënyrë për të ndihmuar në parandalimin e ftohjes. Studime të tjera te të rriturit kanë gjetur se gjashtë deri në tetë gram vitaminë C në ditë janë efektive.

Mjekja Dr. Sarah Brewer gjithashtu rekomandoi qëndrimin brenda dhe ngrohjen nëse ndjeni një ftohje që vjen. Ajo tha: “Nëse hunda bëhet shumë e ftohtë, këto sisteme imune nuk funksionojnë siç duhet, kështu që ju jeni më të ndjeshëm ndaj infeksionit. Qëndrimi në ambiente të mbyllura gjithashtu kufizon përhapjen e infeksionit. Nëse duhet të dilni jashtë, vishni një shall rreth hundës për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe, nëse është e nevojshme, përdorni një llak hidratues hundës”.

Këshilla të tjera të dobishme për të ndihmuar në largimin e ftohjes tuaj më shpejt përfshijnë:

Qëndroni të hidratuar

Pushoni

Qetësoni dhimbjen e fytit

Lehtësoni dhimbjen

Pini lëngje të ngrohta

Provoni mjaltë

Shtoni lagështi në ajër

Provoni ilaçe kundër ftohjes dhe kollës pa recetë.

Të gjitha