Lifestyle
Flokët ngjyrë bakri janë trendi më i madh i vitit: Si ta përdorim nuancën dhe çfarë grimi shkon më mirë me të?
Demokracia
22:00 | 23 Shtator 2022

Share:

Pas Cindy Sweeney, Kendall Jenner dhe shumë femrave të tjera të famshme, këtij trendi ngjyrës së flokëve iu bashkua edhe mbretëresha e popit – Madonna.

Është ideale për ditët e vjeshtës, por e rëndësishme është të gjeni nëntonin e duhur që ju përshtatet më shumë.

Ekspertët thonë se arsyeja e popullaritetit të kësaj nuance vjeshte është shkathtësia e saj, pasi është shumë e lehtë për t’u përshtatur me çdo ton lëkure, transmeton Telegrafi.

Si të zgjedhim nuancën e duhur për tenin e lëkurës?

Në varësi të ngjyrave të nuancave, nuancat e bakrit mund të ndryshojnë nga e kuqja më e errët në të gështenjë dhe nuancat më të lehta, ‘bionde luleshtrydhe’.

Nuancat e gështenjta e çelët më së miri do të shkojnë me tenin e zbehtë dhe shumë të çelët të lëkurës, sepse përmbajnë edhe nuanca të ftohta dhe të ngrohta, derisa atyre me nuanca më të ftohta më së miri u shkon përzierja e nuancave më të errëta dhe nuancave të bakrit më të çelëta.

Nuancat e tenit të verdhë do të shkojnë më së miri me një nuancë bakri të artë, e cila do të theksojë shkëlqimin e ngjyrës së tyre të ngrohtë.

Grimi që shkon më së miri me nuancat ngjyrës prej bakri të flokëve

Disa ngjyra do të shkojnë mirë me një nuancë bakri të flokëve, siç është e kafenjtë, e kuqe e errët dhe vjollcë e errët, koral dhe rozë, por ashtu si kur zgjidhni një nuancë flokësh, duhet t’i zgjidhni me kujdes nuancat në mënyrë që ato të kombinohen mirë së bashku me ngjyrën e flokëve dhe lëkurës.

Sigurisht është më mirë të filloni me tonalitete neutrale dhe të mos provoni nuanca në buzë dhe faqe që do të kenë një kontrast të madh me ngjyrën e bakrit të flokëve.

Ngjyra kafe dhe nuancat e tjera të tokës janë një zgjedhje e shkëlqyer në muajt e vjeshtës dhe dimrit, veçanërisht variantet e tyre më të errëta, ndërsa nuancat vjollcë, e kuqe e errët dhe vjollca e errët janë një zgjedhje e mirë gjatë gjithë vitit.

Sa i përket hijeve të syve, nuancat kafe, bronzi dhe jeshile, si dhe hijet me efekt metalik, do të shkojnë shumë bukur me ngjyrën e flokëve bakri.

Të ngjashme