Auto&Tech
Elon Musk papritmas heq dorë nga padia kundër OpenAI
Demokracia
08:48 | 12 Qershor 2024

Share:

Elon Musk ka kërkuar papritur nga një gjykatë në Kaliforni të tërheqë një çështje ligjore kundër OpenAI dhe shefit të saj Sam Altman – duke akuzuar kompaninë për një shkelje të kontratës dhe gjoja braktisjen e misionit të saj për krijimin e teknologjisë së AI në dobi të njerëzimit.

Deklarata e dorëzuar nga avokatët e multimiliarderit kërkon që çështja prej muajsh të pushohet pa ofruar asnjë arsye për këtë lëvizje, shkruajnë mediat e huaja.

Ajo erdhi vetëm një ditë përpara se gjykata të pritej të dëgjonte “ofertën” e zhvilluesit të ChatGPT për të pushuar çështjen.

BBC News thotë ka kontaktuar avokatin e Musk dhe OpenAI për koment.

Dosja e fundit kërkonte pushimin e çështjes “pa paragjykime”, që do të thotë se Musk mund ta riaktivizojë atë në një fazë të mëvonshme.

Shefi i Tesla-s ngriti padi kundër OpenAI në fund të shkurtit të këtij viti, duke argumentuar se kompania që ai kishte ndihmuar të themelonte në 2015 kishte devijuar nga qëllimet e saj altruiste për t’u fokusuar në fitimin e parave.

OpenAI kundërshtoi këtë duke thënë se Musk kishte mbështetur më parë idenë e një strukture fitimprurëse dhe madje sugjeroi një bashkim me firmën e tij të makinave elektrike Tesla.

Dhe mosmarrëveshjet u intensifikuan në fillim të kësaj jave pasi Apple zbuloi një partneritet me OpenAI.

Pas njoftimit, Musk postoi disa mesazhe në platformën e tij të mediave sociale X, e njohur më parë si Twitter, duke kritikuar marrëveshjen.

Një nga postimet përfundonte me fjalët: “Apple nuk e ka idenë se çfarë po ndodh në të vërtetë pasi t’i dorëzojë të dhënat tuaja OpenAI”.

Megjithatë, investitorët dukej se e mirëpritën lajmin, pasi vlera e tregut të aksioneve të Apple u rrit në një nivel rekord mbi 3 trilionë dollarë.

Të ngjashme
Auto&Tech • 17 Korrik 2024