COVID-19KosovaSot:279Të gjitha:158,675|Bota 227,951,739
Prishtina 22 °C
Lajme
Dy të vdekur e 5 të zhdukur pas shpërthimit në parkun industrial në Gjermani
Demokracia
11:22 | 28 Korrik 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Zhduken dy motra të mitura në Prishtinë Dy motra të mitura në Prishtinë janë zhdukur gjatë ditës së premte. Rastin në polici e ka ra...

Dy persona vdiqën dhe pesë të tjerë rezultojnë të zhdukur pas shpërthimit që ndodhi të martën në një qendër përpunimi mbeturinash të industrisë së kimikateve në qytetin gjerman të Leverkusen.

Më shumë se tridhjetë persona u plagosën dhe tre prej tyre ndodhen në gjendje të rëndë shëndetësore, njoftuan autoritetet lokale.

Shkaku i shpërthimit ende është i paqartë.

Rreth 360 punonjës të shërbimeve të urgjencës u erdhën në ndihmë autoriteteve lokale, tha bashkia. Sipas autoriteteve zjarrfikësit shuan flakët pas 4 orësh.

Zyra Federale e Gjermanisë për Mbrojtjen Civile dhe Ndihmën e Fatkeqësive e klasifikoi shpërthimin si “një kërcënim ekstrem”.

Pas shpërthimit, autoritetet ndaluan qarkullimin e mjeteve në disa rrugë që ndodheshin prapë vendit të ngjarjes si dhe u bënë thirrje banorëve të zonës që të mbanin mbyllur dritaret dhe dyert e banesave për shkak të ndotjes së ajrit. \euronews

Të gjitha