Lajme
Donald Trump shënon disa fitore rresht në kampin republikan, sulmon kundërshtarin e mundshëm Joe Biden
Demokracia
22:21 | 03 Mars 2024

Share:

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet e nëntorit, ndërsa sulmoi kundërshtarin e tij të mundshëm Joe Biden.

Ish-presidenti fitoi zgjedhjet parlamentare në Misuri, Michigan dhe Idaho në mënyrë gjithëpërfshirëse, duke vazhduar fitoret e tij. Trump, 77 vjeç, u tha mbështetësve në një tubim në Virxhinia se ai ishte “në një raketë për nominimin republikan”. Ai është në rrugën e duhur për ta siguruar fitoren javën e ardhshme.

Rivalja e tij e fundit e mbetur në garë, ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, është ende duke kërkuar fitoren e saj të parë dhe nuk ka një rrugë të qartë drejt nominimit, duke pasur parasysh popullaritetin e Trump.

Ai parashikohet të fitojë të gjithë delegatët e disponueshëm në Misuri dhe të gjithë në Idaho, sipas lajmeve të partnerit amerikan të BBC-së, CBS, si dhe të gjithë ata që kanë mbetur në Michigan. Një e treta e delegatëve në atë shtet u shpërblyen në fillim të kësaj jave, pas zgjedhjeve paraprake që Trump fitoi.

 

 

Delegatët përfaqësojnë shtetin ose distriktin e tyre në konventën kombëtare të partisë përkatëse dhe vendosin se kush do të jetë kandidati për president. Deri më tani, Trump ka siguruar 247 delegatë republikanë, sipas CBS, shumë më tepër se 24 të zonjës Haley.

Në kryeqytetin e Virxhinias, Richmond të shtunën, mijëra njerëz qëndruan në radhë për disa orë për të dëgjuar Trump të fliste. Ai u zotua të “fitojë shumë” të martën, kur 15 shtete do të zgjedhin kandidatin e tyre presidencial, në një ditë që mund ta vendosë shumë për Trump. “Ne kishim numra sot që ishin të pabesueshëm”, i tha ai turmës.

Por fjalimi i tij në Virxhinia – dhe në Greensboro, Karolina e Veriut – u fokusua kryesisht në migrimin në kufirin SHBA-Meksikë, një mesazh që sondazhet tregojnë se ka interes për mbështetësit. Në më shumë se një duzinë intervistash me BBC të shtunën, mbështetësit e tij thanë se çështja ishte ndër shqetësimet e tyre kryesore.

Sharon Roberts, djali i së cilës, Sean vdiq nga një mbidozë me fentanyl në 2018, tha se kishte frikë se një kufi “jashtë kontrollit” do të çonte në familje të tjera që të përjetonin humbje të ngjashme. “Unë jam 100% për Trump, sepse ai do t’i mbyllë këta kufij,” tha ajo.

Të ngjashme