Sport
Danimarka publikon listën për Euro 2024, nuk mungojnë yjet e futbollit
Demokracia
23:24 | 30 Maj 2024

Share:

Danimarka ka publikuar skuadrën për Kampionatin Evropian të Gjermanisë këtë verë, ku nuk mungojnë yjet.

Danezët do të përballen në grupin C me Anglinë, Serbinë dhe Slloveninë. Ndeshja hapëse e tyre është kundër kësaj të fundit të dielën më 16 qershor.

Skuadra e Kasper Hjulmand do të synojë të bëjë një tjetër surprizë pasi kishin fituar turneun në 1982.

Rasmus Hojlund është ftuar për në turneun e tij të parë të madh, ndërsa në listë është edhe Christian Eriksen, që para katër vitesh në euro 2020, pësoi sulm në tru.

Kasper Schmeichel, Andreas Christensen, Joakim Maehle, Thomas Delaney, Pierre-Emile Hojbjerg, Kasper Dolberg dhe Yussuf Poulsen janë disa nga emrat e tjerë që shkëlqejnë në listë.


Skuadra e Danimarkës për Euro 2024

Portierë: Kasper Schmeichel, Frederik Ronnow, Mads Hermansen.

Mbrojtës: Andreas Christensen, Simon Kjaer, Joachim Andersen, Jannik Vestergaard, Victor Nelsson, Alexander Bah, Joakim Maehle, Rasmus Nissen Kristensen, Victor Kristiansen.

Mesfushorët: Christian Eriksen, Thomas Delaney, Morten Hjulmand, Pierre-Emile Hojbjerg, Christian Norgaard, Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard.

Sulmues: Jacob Bruun Larsen, Andreas Skov Olsen, Anders Dreyer, Kasper Dolberg, Rasmus Hojlund, Jonas Wind, Yussuf Yurary Poulsen.

 

Të ngjashme