COVID-19KosovaSot:12Të gjitha:228,292|Bota 526,816,831
Lajme
Ç’po ndodh pranë lumit Siversky Donets| Ukraina shkatërroi një batalion të tërë duke i detyruar të mbijetuarit të notojnë
Demokracia
16:11 | 13 Maj 2022

Share:

Rusia besohet se ka humbur një batalion të tërë të trupave të saj në një përpjekje të dështuar për të kaluar lumin Siversky Donets.

Lumi rrjedh nëpër rajonet Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore, të cilat kohët e fundit kanë qenë objektivi kryesor ushtarak i Rusisë, sipas BBC.

Rusia bëri një përpjekje të dytë të dështuar për të kaluar lumin Donets pranë Bilohorivka, në rajonin Donbas të Ukrainës, të enjten dhe u granatua përsëri nga artileria ukrainase.

Megjithë humbjet në kalimin e lumit Siversky Donets, forcat e Moskës duket se po fitojnë në këtë zonë:

–Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia ka përqendruar pjesën më të madhe të përpjekjeve të saj ushtarake në Izyum dhe Severodonetsk, dy qytete afër vendndodhjes së kalimit të dështuar të lumit.

Ukraina thotë se kalimi i dytë i dështuar rezultoi në një tjetër urë pontone ruse dhe më shumë automjete u shkatërruan, me të mbijetuarit të detyruar të notonin drejt sigurisë

-Kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk, Serhiy Haidai ths se trupat ruse kanë sulmuar Rubizhne dhe dy territore të tjera në periferi të Severodonetsk në një përpjekje për të rrethuar qytetin e madh.

Rusia përdori kalimin më të fundit të urës (poshtë djathtas) në një përpjekje për të shpëtuar trupat dhe pajisjet që u bllokuan në anën e gabuar të lumit pasi përpjekja e tyre e parë dështoi

-Forcat ruse ka të ngjarë të nisin një sulm në Severodonetsk në ditët në vijim, tha Instituti për Studimin e Luftës në analizën e tij të luftës.

-Ministria e Mbrojtjes thotë se forcat ruse janë tërhequr nga Kharkiv, në veri, dhe ka të ngjarë të rivendosen në lumin Siversky Donets për të zëvendësuar humbjet e trupave.

Imazhet satelitore zbulojnë mbetjet e një ure tjetër pontonike ruse (lart) të mbetur lundruese në Donets pas dështimit të misionit të dytë, duke çuar në më shumë viktima të rënda

Eksperti i sigurisë dhe ish-ushtaraku i Mbretërisë së Bashkuar, Justin Crump tha se përpjekjet ruse  për të kaluar urën kanë dështuar në “mënyrë spektakolare”. Por ai thotë se pretendimi i Ukrainës se më shumë se 1000 rusë janë vrarë është i mbivlerësuar.

Ukraina vlerëson se, gjatë katër ditëve, Rusia ka humbur më shumë se 70 automjete dhe ka parë dy batalione këmbësorie të shkatërruara - dhe ende nuk ka arritur të kalojë lumin

Duke folur për BBC, CEO i konsulencës së sigurisë Sibylline Ltd vlerëson se më shumë se 140-180 rusë janë vrarë. Ai shpjegon se 70 ose 80 automjete që thuhet se u shkatërruan në sulmin ukrainas, nuk kishin gjasa të ishin të mbushura me këmbësorë – por në vend të kësaj po përdoreshin për të dalë nga zona dhe për të vendosur ura ponton.

Rusia u përpoq të lidhte lumin Donets në perëndim të qytetit të Lysychansk më 8 maj, me sa duket duke shpresuar të rrethonte mbrojtësit ukrainas të gërmuar atje - por u zbuluan dhe u masakruan.

Mbetjet e të paktën tre tankeve ruse dhe katër automjeteve të tjera të blinduara të këmbësorisë shihen në një breg të lumit, së bashku me pjesë të tjera të rrënojave që dalin nga nën ujë

Imazhet e publikuara së fundmi të pritës tregojnë dhjetëra automjete ruse të shkatërruara që derdhen në të dy brigjet e lumit së bashku me pjesët e urës ponton të mbetura pluskuese në ujë

Një inxhinier ushtarak ukrainas që mori pjesë në operacion pretendon se ai parashikoi saktë se ku rusët do të përpiqeshin të vendosnin urën e tyre, duke lejuar artilerinë të bombardonte zonën

Vëzhguesit deri më tani kanë numëruar rrënojat e të paktën 58 automjeteve ruse duke përfshirë tanke, transportues të blinduar këmbësorie, kamionë dhe madje edhe një rimorkiator që u hodh në erë duke u përpjekur të poziciononte urën.

Të ngjashme