COVID-19KosovaSot:331Të gjitha:284,013|Bota 589,655,224
Lajme
Çka duhet të bëjë kryeministri i ardhshëm britanik, deklarohet favoriti për këtë post
Demokracia
16:22 | 07 Korrik 2022

Share:

Ben Wallace nuk ka përjashtuar mundësinë që të kandidojë për kryeministër, raporton The Guardian. Ndër të tjerash, ai gjithashtu tha se kryeministri i ardhshëm britanik duhet të sigurohet që të ketë angazhim për të investuar në mbrojtje.

Ai u deklarua mëngjesin e sotëm, para se të jepte dorëheqje Johnson. Wallace u tha gazetarëve “le të shohim se çfarë po thotë kryeministri”, kur u pyet nëse do e kërkonte postin e kryeministrit të Britanisë.

Ndër të tjerash, Wallace tha se ai beson që nuk ka rrezik për një ndryshim dramatik të politikës në mbështetje të Ukrainës, sepse ai ishte “përpjekur gjatë gjithë këtij procesi për të ndërtuar një konsensus ndërpartiak”.

“Ndërsa kryeministri do të jetë tepër i trishtuar të largohet nga ky post, ai ka udhëhequr nga fronti në Ukrainë, siç kishte bërë me COVID, dhe padyshim, Brexit, dhe unë mendoj se kjo nuk është e humbur për shumë njerëz. Por i gjithë sistemi politik është mbështetës i asaj që ne po bëjmë në Ukrainë”, deklaroi Wallace.

Një kryeministër i ardhshëm, tha Wallace, duhet “të sigurohet që të angazhohen për të investuar në mbrojtje”.

“Unë do të shikoj kushdo që të jetë kryeministri i ardhshëm për t’u siguruar që ata të vazhdojnë të investojnë në mbrojtjen tonë,” shtoi ai.

 

Të ngjashme