Lajme
Chris Hipkins zgjidhet kryeministër i ri i Zelandës së Re
Demokracia
08:31 | 21 Janar 2023

Share:

Një kryeministër i ri për Zelandën e Re është zgjedhur nga Partia Laburiste, pas dorëheqjes shokuese të Jacinda Ardern.

Chris Hipkins – ministri për Arsimin, dhe një nga arkitektët kryesorë të reagimit ndaj COVID-it, u emërua i pakontestueshëm nga grupi i partisë sot në mëngjes, pas përpjekjeve të deputetëve të lartë për të arritur konsensus dhe për të siguruar një tranzicion të qetë pas Ardernit. Grupi do të miratojë zyrtarisht përzgjedhjen e tij të dielën.

“Marrja e postit të kryeministrit do të ishte përgjegjësia më e madhe dhe privilegji më i madh i jetës sime”, tha Hipkins.

Një deputet me përvojë, me një brez të pamëshirshëm në dhomën e debatit dhe një njohuri intime të makinerisë së qeverisë, Hipkins do të përballet ndoshta me sfidën më të madhe të karrierës së tij politike: të bindë Zelandezët e Re që t’i japin laburistëve një mandat tjetër në qeveri, pa fuqinë e Ardernit.

Hipkins nderoi paraardhësen e tij, duke thënë se ajo kishte qenë një kryeministre e jashtëzakonshme, e cila kishte ofruar udhëheqje të qetë, të qëndrueshme dhe qetësuese, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Zgjedhjet e reja në Zelandë të Re pritete të mbahen në tetor të këtij viti.

Të ngjashme