Kuriozitete
Brenda shtëpisë ku u xhirua “Home Alone”, e cila do të shitet për vlerën marramendëse
Demokracia
13:30 | 28 Maj 2024

Share:

Besojmë se nuk ka njeri që nuk e ka parë të paktën një herë të vetme në jetë filmin e famshëm që ka si protagonist vogëlushin Kevin McCallister që mbeti vetëm në shtëpi në festën e Krishtlindjeve.

 

 

Rezidenca me pesë dhoma dhe gjashtë tualete që ndodhet në zonën e Winnetkas në Illinois është nxjerrë në shitje për shifrën marramendëse prej 5.25 milionë dollarë. Është hera e parë që nga viti 2012 që prona nxirret për shitje në tregun e agjencive imobilare. Por që nga dalja e filmit klasik të vitit 1990 me regji të Chris Columbus, shtëpia i është nënshtruar disa restaurimeve për të mbërritur në gjendjen që është sot.

Brenda shtëpisë ku u xhirua "Home Alone", e cila do të

FOTO NGA BUSINESS INSIDER

Brenda shtëpisë ku u xhirua "Home Alone", e cila do të

FOTO NGA BUSINESS INSIDER

Në një përshkrim të detajuar nga ana e agjencisë, pronarët aktualë të shtëpisë kanë dyfishuar hapësirën e banimit, madje kanë ndërtuar edhe një fushë basketbolli.

Shtëpia, e përshkruar si “një nga shtëpitë më të famshme në botë“ ka dy dhoma ndenjeje, një kuzhinë të madhe, një garazh i projektuar si hapësirë për tre makina dhe “shkallët e paharrueshme”, aty ku janë zhvilluar disa nga ngjarjet më kulmore të filmit “I vetëm në shtëpi”.

Brenda shtëpisë ku u xhirua "Home Alone", e cila do të

FOTO NGA BUSINESS INSIDER

Brenda shtëpisë ku u xhirua "Home Alone", e cila do të

FOTO NGA BUSINESS INSIDER

Kujtojmë që deri përpara se shtëpia të dilte në shitje, “Home alone” është shijuar nga vizitorët që e kanë paguar me qira ditore si Airbnb kundrejt pagesës për të një qëndrim ekskluziv për një natë në shtëpinë ku është xhiruar një prej filmave më të famshëm në botë.

Të ngjashme