Lajme
Blinken thotë se Izraelit i duhet plani i pasluftës për Gazën “sa më shpejt të jetë e mundur”
Demokracia
19:37 | 30 Maj 2024

Share:

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se Izraelit i duhet një plan i pasluftës sa më shpejt të jetë e mundur, pasi një zyrtar i lartë izraelit parashikoi se luftimet në Gaza do të zgjasin deri në fund të vitit.

“Në mungesë të një plani për të nesërmen, nuk do të ketë një ditë pas. Dhe këtu duhet të shkojmë dhe (çfarë) duhet të arrijmë, sa më shpejt që të jetë e mundur”, u tha Blinken të mërkurën gazetarëve gjatë një vizite në Moldavi, shkruajnë mediat e huaja

Një plan i tillë do të siguronte që Izraeli të mos kontrollojë sigurinë e Gazës në planin afatgjatë, tha ai.

“… Ose nëse jo, Hamasi do të lihet në krye, gjë që nuk është e pranueshme. Ose nëse jo, do të kemi kaos, paligjshmëri dhe një vakum që përfundimisht do të mbushet përsëri nga Hamasi ose ndoshta diçka, nëse është e mundur të imagjinohet, edhe më keq – xhihadistët”.

Ndryshe, këshilltari i Sigurisë Kombëtare izraelite Tzachi Hanegbi tha më herët se ushtrisë do t’i duheshin edhe “shtatë muaj të tjerë” për të “konsoliduar suksesin tonë” kundër Hamasit.

Ndryshe, presidenti Joe Biden ka mbështetur përgjigjen e Izraelit ndaj sulmit të Hamasit të 7 tetorit, por i ka bërë thirrje Izraelit të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët dhe është përballur me presion në rritje ndërsa kërkon rizgjedhjen në nëntor.

Hamasi nisi një sulm të paprecedentë më 7 tetor që rezultoi në vdekjen e 1,189 personave, kryesisht civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare izraelite.

Militantët morën gjithashtu 252 pengje, 121 prej të cilëve mbeten në Gaza, duke përfshirë 37 që ushtria thotë se janë të vdekur.

Ofensiva hakmarrëse e Izraelit ka vrarë të paktën 36,171 njerëz në Gaza, kryesisht civilë, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit.

Të ngjashme