Lajme
Blinken: Deklarata e Hamasit se pranon rezolutën e armëpushimit të OKB-së është një ‘shenjë shpresëdhënëse’
Demokracia
13:06 | 11 Qershor 2024

Share:

Hamasi pranon një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushimin dhe është i gatshëm të negociojë mbi detajet, tha zyrtari i lartë i Hamasit Sami Abu Zuhri.

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha se deklarata e mbështetjes për një rezolutë të OKB-së që mbështet propozimin është një “shenjë shpresëdhënëse”, por fjala që vjen nga udhëheqja e grupit militant palestinez në Gaza është ajo që ka rëndësi.

Bisedimet mbi planet për Gazën pas armëpushimit do të vazhdojnë të martën pasdite dhe në dy ditët e ardhshme, tha Blinken.

“Është e domosdoshme që ne të kemi këto plane”.

Në vizitën e tij të tetë në rajon që nga 7 tetori, Blinken kaloi të hënën në Egjipt dhe më pas udhëtoi për në Izrael, ku u takua me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrin e mbrojtjes Yoav Gallant.

Ai është takuar gjithashtu me familjet e atyre që mbahen peng në Gaza nga Hamasi.

Sekretari amerikan i shtetit paralajmëroi gjithashtu se sa më gjatë të vazhdojë fushata ushtarake në Gaza, aq më shumë rajoni më i gjerë rrezikon një luftë.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka miratuar një rezolutë që i bën thirrje Hamasit të pajtohet me një propozim trefazor peng për armëpushim të përshkruar nga Joe Biden, hera e parë që ky organ miraton një marrëveshje gjithëpërfshirëse paqeje për t’i dhënë fund luftës në Gaza.

Plani kërkon një shkëmbim fillestar të pengjeve të moshuar, të sëmurë ose femra për të burgosurit palestinezë të mbajtur nga Izraeli gjatë një armëpushimi fillestar gjashtë-javor.

Kjo do të evoluonte në një fund të përhershëm të armiqësive dhe lirimin e të gjithë pengjeve në një fazë të dytë që do të negociohej nga të dy palët dhe ndërmjetësuesit e SHBA-ve, Katarit dhe Egjiptit.

Një fazë e tretë do të përfshinte një përpjekje të madhe rindërtimi.

OKB-ja ka vlerësuar se gjysma e të gjitha ndërtesave në Gaza janë shkatërruar nga bombardimet izraelite.

Megjithatë, dje ministri i Financave i Izraelit, e djathta ekstreme Bezalel Smotrich, tha se do të kundërshtonte çdo marrëveshje, duke e quajtur “vetëvrasje kolektive” dhe duke thënë se lirimi i të burgosurve palestinezë do të çonte në vrasjen e hebrenjve.

Të ngjashme