COVID-19KosovaSot:0Të gjitha:272,214|Bota 650,702,814
Kuriozitete
​Binjakët e lindur nga embrione të ngrira 30 vjet më parë
Demokracia
13:04 | 24 Nëntor 2022

Share:

Në shtetin amerikan të Tenesit, binjakët lindën nga embrione të ngrira më shumë se 30 vjet më parë.

Besohet të jetë një rekord i ri për embrionet më të gjata të ngrira që rezultojnë në lindje të gjalla, raporton BBC.

Ato janë ruajtur në minus 128 gradë Celsius në azot të lëngshëm që nga 22 prilli 1992.

Rachel Ridgway, nënë e katër fëmijëve nga Oregon, solli në jetë binjakë më 31 tetor të këtij viti. Babai Philip Ridgeway tha se ishte “mahnitëse”.

Binjakët Lydia Ann dhe Timothy Ronald Ridgway mund të vendosin një rekord të ri, sipas Qendrës Kombëtare të Dhurimit të Embrioneve (NEDC), një organizatë private e bazuar në besim që thotë se ka ndihmuar në lindjen e më shumë se 1200 fëmijëve nga embrione të dhuruara.

Mbajtësi i mëparshëm i rekordeve NEDC, Molly Gibson, lindi në vitin 2020 nga një embrion që ishte ngrirë për gati 27 vjet.

Embrionet binjake u krijuan për një çift anonim të martuar duke përdorur inseminim artificial. Burri ishte rreth të 50-tave dhe dhuruesi i vezës ishte 34 vjeç.

Ata u mbajtën në një dhomë në një laborator të fertilitetit në Bregun Perëndimor deri në vitin 2007, kur çifti i dhuroi ato në NEDC në Knoxville, Tennessee që një çift tjetër t’i përdorte në vend të tyre.

Embriologët në klinikën partnere të NEDC, Southeastern Fertility kryen shkrirjen dhe transferimin në mitër në fillim të këtij viti.

Në një deklaratë, NEDC tha se shpresonte se lajmet do të “inkurajonin të tjerët që të përjetonin bekimet e adoptimit të embrionit për veten e tyre”.

Këta janë fëmijët që Ridgways, të cilët kanë katër fëmijë të tjerë të moshës një deri në tetë, i kanë pasur në këtë mënyrë.

“Isha pesë vjeç kur Zoti i dha jetë Lydia dhe Timothy”, tha Philip Ridgway për CNN, duke shtuar se ishte e mahnitshme që ata ishin, në një farë mënyre, fëmijët e tyre më të mëdhenj, edhe pse sapo kishin lindur

Të ngjashme
Kuriozitete • 07 Dhjetor 2022