ShowBiz
Beyonce dhe Jay-Z përfshihen në kritika të ashpra nga fansat për talljen me abuzimin e Tina Turnerit në këngën e tyre “Drunk In Love”
Demokracia
13:00 | 25 Maj 2023

Share:

Këngëtarja e hitit “The What’s Love Got To Do With It”, emri i vërtetë i së cilës ishte Anna Mae Bullock, vdiq të mërkurën në moshën 83-vjeçare në shtëpinë e saj në Zvicër, pas një sëmundjeje të paspecifikuar, duke bërë që teksti i reperit Jay-Z në këngë të hidhej në qendër të vëmendjes dhe kritikave, shkruan DailyMail.

Në këngë, Jay këndon: “Unë jam Ike, Turner, kthehu / Bebe jo nuk luaj / Tani ha tortën, Anna Mae / Unë thashë haje tortën, Anna Mae” – gjë që çoi në një postim në Twitter ku shkruhej: “Një shembull tragjik i talljes së Tina Turner dhe shpërfilljes së abuzimit të saj”.

Lirika i referohet një momenti të mirë-dokumentuar në të cilin Tina, ende me emrin Anna Mae, ishte në një darkë me ish-bashkëshortin dhe kur fansat i kërkuan autografin e saj dhe jo të tijin, ai e sulmoi duke i futur tortën në gojë dhe i tha: “Ha tortë, Anna Mae”.

Skena u përsërit në filmin biografik të vitit 1993, me titull “What’s Love Got to Do With It”, në të cilin një debat midis Tinas (rol i luajtur nga luajtur nga Angela Bassett) dhe Ike (rol i luajtur nga Lawrence Fishburne) abuzohet fizikisht dhe ai e detyron atë të hajë tortën që kishte porositur në një restorant.

Pas referimeve të Beyonces se Tina ishte idhulli i saj muzikor, Twitter u përmbyt nga zemërimi i fansave, me përdoruesit që shkruan: “’Drunk In Love’ ishte një shembull tragjik i talljes së pakrahasueshme të Tina Turner dhe shpërfilljes së abuzimit të saj”.

Fansat reaguan në Twitter me statuse të shumta, me një që shkruante: “Ende nuk mund ta kapërdij faktin se Jay Z ka thënë ‘ha tortën Anna Mae, ha tortën’ në ‘Drunk In Love’. Kur kuptova se ishte referencë që Ike e detyroi Tinan të hante tortën gjatë një grindjeje mes tyre, një turp i madh”.

“Ende jam i zemëruar me Beyonce dhe Jay Z për atë referencë të abuzimit me Tina Turner… E dua Beyoncen, por ajo vepron në mënyrën e gabuar ndonjëherë. Si është Tina Turner një nga frymëzimet tuaja më të mëdha, por ju jeni mirë me Jay Z duke përdorur atë test në ‘Drunk in Love’”, shkroi një tjetër.

“Isha shumë i neveritur kur kuptova referencën. Ndalova së dëgjuari ‘Drunk in Love’ vetëm për këtë arsye… ‘Drunk In Love’, ishte një shembull tragjik i talljes së pakrahasueshme të Tina Turner dhe shpërfilljes së abuzimit të saj”, shkroi gjithashtu një komentues i revoltuar.

Kritikat vijnë pasi ajo u kritikua sërish vitin e kaluar për përdorimin e sharjeve të aftësisë në këngën e saj “Heated”, tekstin e së cilës e shkroi reperi kanadez Drake.

Mbrojtësit e të drejtave të aftësisë së kufizuar e sulmuan këngëtaren për përfshirjen e fjalëve ofenduese ‘spaz’ dhe ‘spazzin’ nga kënga. Më pas ajo ndryshoi tekstin duke thënë: “Fjala e pa përdorur qëllimisht në mënyrë të dëmshme, do të zëvendësohet”.

Pas lajmit për vdekjen e saj, Beyonce nderoi ikonën e saj muzikore Tina në një postim prekës, teksa publikoi një mesazh të ngrohtë në uebsajtin e saj vetëm pak orë pasi u njoftua se interpretuesja e hitit “Proud Mary” kishte vdekur.

“Mbretëresha ime e dashur. Të dua pafund”, ka shkruar ajo. “Jam shumë mirënjohëse për frymëzimin tënd dhe për të gjitha mënyrat që keni hapur rrugën. Ju jeni forcë dhe elasticitet. Ju jeni mishërimi i fuqisë dhe pasionit”.

“Ne të gjithë jemi me shumë fat që kemi qenë dëshmitarë të dashamirësisë dhe shpirtit tënd të bukur që do të mbetet përgjithmonë”, vazhdoi Beyonce.

“Faleminderit për gjithçka që keni bërë”, përfundoi ajo.

Beyonce shpesh i është referuar Tina Turnerit si frymëzimi i saj më i madh muzikor.

Të ngjashme