Sport
Bellingham, heroi i Anglisë që “shkruan vetë skenarët e tij”
Demokracia
13:27 | 17 Qershor 2024

Share:

Rritja e jashtëzakonshme e Jude Bellingham vazhdoi pasi ai ia siguroi fitoren Anglisë në ndeshjen hapëse të Euro 2024 kundër Serbisë – me trajnerin Gareth Southgate që e shpalli atë një lojtar që “shkruan skenarët e tij”.

20-vjeçari nga Stourbridge afër Birminghamit, i cili luan për Real Madridin, është lojtari i parë evropian që bën paraqitje në tre turne të mëdha ndërkombëtare para se të mbushë 21 vjeç.

Ai ka shënuar edhe në dy prej turneve, pasi ka gjetur rrjetën kundër Iranit në Kupën e Botës 2022.

Goli i tij me kokë në minutën e 13-të në Gelsenkirchen të dielën përfundoi të ishte goli i vetëm i lojës.

“Unë jam i gatshëm të bëj gjithçka që duhet dhe jam gati të bëj gjithçka për të ndihmuar vendin të fitojë këtë turne futbolli,” tha më pas Bellingham.

Eksperti i BBC, Micah Richards, një ish-reprezentues anglez, tha: “Ai e ka marrë lojën në qafë dhe kjo është ajo që ju nevojitet.

“Qetësia e tij është e jashtëzakonshme. Ai është lider në këtë skuadër në një moshë kaq të re dhe ai e di këtë. Ai ka një qëndrim të shkëlqyer, ai ka gjithçka. Më mbarojnë superlativat për të. Ai e menaxhon lojën shumë mirë.

“Nëse ai mund ta mbajë atë formë gjatë gjithë turneut, atëherë ai është njeriu tek i cili mund të mbështetemi”.

Pas një sezoni kur ai fitoi titullin spanjoll dhe Ligën e Kampionëve me klubin e tij, Bellingham është favorit i dytë për të fituar çmimin e Topit të Artë të këtij viti – çmimi që i shkon lojtarit të votuar më i miri në botë.

Nëse Anglia fiton Euro 2024, ai mund ta marrë fare mirë atë çmim.

“Ai ka dalë sot me qëndrimin duke e ditur se është loja e tij”, tha ish-qendërmbrojtësi anglez Rio Ferdinand në BBC One.

“Ai ka thënë ‘djema, kjo është loja ime dhe unë jam ai’. Kjo është atmosfera që ai më ka dhënë me mënyrën se si po bën gjeste. Ju duhet të kënaqeni me lojtarët tuaj të mëdhenj.”

Bellingham u largua nga fusha për një ovacion të fortë nga tifozët e Anglisë.

“Jude Bellingham përbëhet nga njerëz të mrekullueshëm,” tha Bellingham. “Nuk jam vetëm unë. Është sepse kam një rrjet kaq të madh mbështetjeje – familjen time, miqtë e mi, shokët e skuadrës. Të luash futboll është pjesa më e lehtë.

“Jam mësuar të futem në kuadrat, të shtrihem dhe të përpiqem ta bëj këtë. E kam pasur këtë zakon në Madrid dhe doja ta çoja formën time në Euro.

“Është një fillim i mrekullueshëm për mua personalisht për të rritur besimin tim dhe për të ndihmuar djemtë të fitojnë është gjëja më e rëndësishme”.

Fillimi në Stourbridge

Bellingham filloi të luante futboll rreth moshës katër vjeçare – por fillimisht nuk ishte “i interesuar vërtet”, sipas trajnerit të tij të parë.

Phil Wooldridge i tha BBC-së në vitin 2022 se “nuk ishte vetëm brenda natës, ishte çështje disa muajsh” që Bellingham të hynte në lojë.

Bellingham vazhdoi t’i bashkohej një ekipi fëmijësh të krijuar nga babai i tij Mark, një ish-futbollist jo-ligë, dhe Wooldridge – Stourbridge Juniors.

“E vetmja pjesë që kisha në zhvillimin e tij të futbollit ishte thjesht duke e bërë atë të provonte dhe ta shijonte atë,” tha Wooldridge.

Në moshën vetëm shtatë vjeç, Bellingham u bashkua me akademinë e Birmingham City.

Birmingham tërheq numrin e tij

Bellingham do të kalonte një dekadë me klubin e tij të fëmijërisë Birmingham – me një sezon në ekipin e parë.

Trajnerët e akademisë së tyre donin që loja e tij të kishte pjesë të një mesfushori mbrojtës (tradicionalisht një numër katër), pastaj një lojtar me numrin tetë dhe një lojtar krijues (numri 10). Këta numra mblidhen deri në 22, që do të bëhej numri i fanellës së tij në Birmingham.

Mike Dodds ishte një nga trajnerët e Bellingham në akademinë e Blues dhe tha: “Ai ishte edukatori im më i mirë i trajnerit, sepse nëse nuk ishte i kënaqur me një seancë, nëse nuk ishte i kënaqur me llojin e rrugës që po shkonte zhvillimi i tij, ai do të ishte personi i parë që do të më tregonte mendimet e tij.”

Dodds, i cili përfundoi sezonin e kaluar si menaxher kujdestar i Sunderland, shtoi: “Ai është thjesht një qenie njerëzore e mrekullueshme”.

Ish-mbrojtësi i majtë i Birminghamit, Paul Robinson, gjithashtu ka trajnuar Bellinghamin në St Andrew’s dhe i tha BBC Sport se si e shikonte Bellinghamin në mesin e adoleshencës “duke qenë në gjendje të hipte në top dhe të diktonte ndeshjet me cilësinë e tij të pasimeve”.

“Unë kurrë nuk kam parë dikë kaq të ri të jetë kaq inteligjent në kuptimin e të kuptuarit të lojës,” tha Robinson.

Bellingham u bë lojtari më i ri i Birmingham City ndonjëherë në moshën 16 vjeç e 38 ditë.

Ai bëri 41 paraqitje në kampionat dhe shënoi katër gola.

Por Birmingham e dinte se ai ishte i destinuar për gjëra shumë më të mëdha dhe pas një sezoni në ekipin e parë, ai u shit te Borussia Dortmund për 25 milionë funte në verën e vitit 2020.

Ndikimi i tij ishte aq i madh sa Birminghami tërhoqi fanellën me numrin 22, lloj gjesti që zakonisht ruhet për legjendat më të mëdha të klubeve. Kjo lëvizje u tall shumë në atë kohë, por shpejt filloi të kishte kuptim.

Më i miri në botë te Real Madridi?

Bellingham iu bashkua ndoshta klubit më të madh në botë, Real Madridit, verën e kaluar, për një tarifë të madhe prej 88.5 milion funte – dhe megjithatë kjo është dukur si një pazar.

Pritshmëritë ishin padyshim të larta për një lojtar me premtime të mëdha dhe një çmim të madh – por ai i tejkaloi të gjitha me një fushatë të mbushur me gola për të fituar trofe.

Duke luajtur në një rol më të avancuar për Real – si numër 10 ose qendërsulmues – ai e mbylli sezonin si golashënuesi i tyre më i mirë – dhe asistenti më i mirë.

Bellingham shënoi 23 herë dhe krijoi 11 gola për bashkëlojtarët në 39 ndeshje për klubin.

Disa prej tyre ishin edhe gola të mëdhenj. Çuditërisht ai shënoi një fitore të minutës së fundit në El Clasico, kundër rivalëve të tyre të përhershëm, Barcelonës… dy herë.

Ai shënoi dy gola, duke përfshirë një fitues me pushime, në fitoren 2-1 të Realit në Barcelonë në tetor, dhe më pas shënoi në minutën e fundit në Bernabeu në prill.

Në janar, trajneri i Realit, Carlo Ancelotti tha se Bellingham ishte “padyshim lojtari më i mirë” në botë “duke pasur parasysh se ai duhej të përshtatej me klubin tonë, me një kulturë dhe gjuhë të re”, përcjell gazeta online Reporteri.net.

Ai u emërua lojtari i sezonit i La Liga-s dhe fitoi 2024 Laureus Përparimi Sportiv Botëror i Vitit për çdo sport.

Real Madridi arriti në titullin e La Ligës me 10 pikë dhe fitoi finalen e Ligës së Kampionëve – kundër Dortmundit të të gjitha skuadrave – në Wembley.

“Kur ai u largua nga ne, i thashë të njëjtën gjë që i thashë [sulmuesit të Mançester Sitit] Erling Haaland – isha krenar që isha trajneri i tyre”, tha trajneri i Dortmundit, Edin Terzic, i cili së fundmi u largua nga posti i tij, pas asaj ndeshje.

“Është fitorja e tij e parë në Champions League dhe është një moment krenarie për të”.

Çfarë shanse do të ketë më shumë për të në të ardhmen?

Pas gjithë atij suksesi të klubit, është bërë e qartë se Bellingham, në moshën 20-vjeçare, tashmë është një nga lojtarët kryesorë të Anglisë. Ndoshta lojtari kryesor për vendin e tij.

“Unë kurrë nuk kam parë dikë kaq të pjekur për moshën e tij,” tha shoku i skuadrës së Tre Luanëve, Phil Foden për Daily Mail në prill.

“Mendoj se ai ka një dhuratë nga Zoti me fizikun e tij”.

Bellingham ka luajtur tashmë në Euro 2020, ku Anglia humbi finalen ndaj Wembley me penallti, Kupën e Botës 2022 dhe tani Euro 2024.

Dy nga katër golat e tij në 30 ndeshje kanë qenë në turne të mëdha.

Ai është lojtari i dytë që shënon në Kupën e Botës dhe Euro para se të mbushë 21 vjeç, pas Michael Owen – që rastësisht është lojtari i fundit anglez që ka fituar Topin e Artë.

Ish-mesfushori i Spanjës, Cesc Fabregas, duke parë fitoren ndaj Serbisë për BBC, tha: “Vendosmëria, besimi që ai i jep skuadrës…

“Kur keni lojtarë të tillë dhe po ia kaloni topin, ju e dini se ai do të jetë atje. Ai është djali juaj.”

Të ngjashme