Kuriozitete
Arkeologët gjejnë afreskun e Pompeit që përshkruan Arkeologët
Demokracia
10:05 | 02 Mars 2024

Share:

Në qytetin e lashtë romak të Pompeit, arkeologët kanë zbuluar një afresk që përshkruan vëllezërit e motrat mitologjike greke Phrixus dhe Helle.

Gabriel Zuchtriegel, drejtori i Parkut Arkeologjik të Pompeit, e përshkroi gjetjen si një pasqyrim prekës të historisë që shpaloset edhe një herë.

“Historia është përsëritur”, tha Zuchtriegel, ndërsa dha një përditësim mbi punën e gërmimit dhe restaurimit. “Është një afresk e bukur në gjendje të shkëlqyer konservimi. Miti i Phrixus dhe Helle është i përhapur në Pompei, por është gjithashtu aktual. Ata janë dy refugjatë në det, një vëlla dhe motër, të detyruar të ikin sepse njerka e tyre dëshiron t’i shpëtojë dhe ajo e bën këtë me mashtrim dhe korrupsion. Helle ra në ujë dhe u mbyt.”

Afresku shfaq ngjyra të gjalla dhe mjeshtëri të hollë, me Hellen e përshkruar në prag të mbytjes, me fytyrën e errësuar nga dallgët teksa i afrohet vëllait, shkruan The Guardian.

Qyteti antik i Pompeit u shkatërrua në vitin 79 pas Krishtit nga një shpërthim që vrau më shumë se 2000 njerëz. Rrënojat janë bërë një nga vendet më të vizituara arkeologjike në botë.

Qyteti, i cili tërheq pothuajse 4 milionë vizitorë në vit, ka bërë një rrugë të gjatë që nga viti 2013, kur UNESCO kërcënoi ta vendosë atë në listën e vendeve të trashëgimisë botërore në rrezik nëse autoritetet italiane nuk përmirësojnë ruajtjen e tij.

Surprizat e zbuluara muajt e fundit përfshijnë 13 statuja të stilit të Lindjes së Krishtit që siguruan dëshmi të traditave rituale pagane në qytetin e lashtë romak dhe, qershorin e kaluar, një afresk të mrekullueshëm të natyrës së qetë që i ngjan një pice që përfshin një artikull që duket në mënyrë të dyshimtë si një ananas.

Të ngjashme