Sport
Ancelotti del kundër Perezit për largimin e një lojtari
Demokracia
21:47 | 02 Prill 2024

Share:

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti thuhet se nuk dëshiron të humbasë Ferland Mendyn, i cili aktualisht është mbrojtësi i parë i majtë i italianit, në afatin kalimtar të verës.

Gjatë muajve të fundit, interesimi i Los Blancos për nënshkrimin e mbrojtësit të majtë të Bayern Munichut, Alphonso Davies thuhet se ka përjetuar një ndryshim. Ata po monitorojnë situatën e kontratës së lojtarit me gjigantët e Bundesligës.

Si rezultat, hierarkia e Real Madrid mendohet të jetë e prirur për të fituar para nga Mendy për të akomoduar Davies në radhët e tyre sezonin e ardhshëm. Megjithatë, sipas Diario AS, Ancelotti nuk është një mbështetës i qëndrimit të klubit të tij.

Ndërkohë që drejtuesit e Los Merengues synojnë të mbajnë ardhjen e verës Fran Garcia si rezervë të Davies, Ancelotti nuk është i prirur të ndahet me Mendyn. 64-vjeçari i ka dhënë francezit 12 starte në 14 ndeshjet e fundit të ekipit të tij në të gjitha garat në sezonin e ardhshëm.

Mendy, i cili ka vetëm 15 muaj të mbetur në marrëveshjen e tij, thuhet se duhet të zgjedhë midis një kontrate të re dhe një largimi të përhershëm këtë verë. Ai mund të shohë pjesën tjetër të kontratës së tij me Los Blancos për të arritur një marrëveshje fitimprurëse me një ekip tjetër si lojtar i lirë në verën e 2025.

Që kur u largua nga Lyon në një marrëveshje prej 48 milionë euro në verën e vitit 2019, Mendy ka luajtur në 162 ndeshje të përgjithshme për Los Blancos. Mbrojtësi i krahut 28-vjeçar ka ndihmuar liderët aktualë të La Ligës të ngrisin tetë trofe deri më tani.

Të ngjashme