COVID-19KosovaSot:1Të gjitha:272,044|Bota 620,374,878
Arte
Ambasada Amerikane në mbështetje të filmit “Zgjoi” në rrugëtimin drejt Oscars 2022
Demokracia
18:38 | 30 Janar 2022

Share:

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë, po ofron mbështetje për filmin kosovar “Zgjoi’”, me regji të Blerta Bashollit dhe rol kryesor të aktores Yllka Gashi.

Këtë e ka bërë duke shpërndarë përmes facebookut, një artikull ndërkombëtar të Associated Press, në të cilin shkruan për shpresën që ky film të hyjë në Akademinë e Çmimeve Oscars.

”Jo vetëm që [Hive] u bë filmi i parë në historinë e festivalit Sundance që fitoi tre çmimet më të mira në garën botërore të kinemasë, por tani ka një shans të madh për t’u bërë pretendenti i parë i Kosovës për Oskar në kategorinë më të mirë ndërkombëtare të filmit”.

Të ngjashme