COVID-19KosovaSot:258Të gjitha:230,395|Bota 557,809,123
Lajme
529 eurodeputetë votojnë pro statusit kandidat për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë
Demokracia
12:20 | 23 Qershor 2022

Share:

Nga 588 eurodeputetë që kanë marrë pjesë në votim, 529 kanë votuar pro rezolutës së PE-së për dhënien e statusit kandidat për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë.

Eurodeputetët kanë shprehur përkrahje dërmuese që BE-ja t’i japë statusin kandidat tri shteteve të Evropës lindore.

45 europarlamentarë kanë votuar kundër dhe 14 kanë abstenuar.

Të ngjashme